Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolejne miliony na wsparcie niepełnosprawnych

Samorządy powiatowe, gminy, a także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą się starać o dofinansowanie inicjatyw likwidujących bariery komunikacyjne i architektoniczne.

Autor: Iwona Murawska

21.02.2020 11:32

image Na zdjęciu: Andrzej Michalski - dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w tym roku przeznaczył na ten cel 102 mln zł. To o 37 mln zł więcej niż rok temu. Jak informuje Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału funduszu, placówki opiekujące się osobami niepełnosprawnymi mogą się ubiegać o pieniądze na zakup mikrobusów, którymi osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności będą mogły dojechać do tych placówek.

- O pieniądze na zakup tych pojazdów mogą się starać warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, czy domy pomocy społecznej. Wcześniej pieniądze na ten cel mogły trafiać tylko do gmin, które na swoim terenie miały placówki zajmujące się opieką nad osobami niepełnosprawnymi. Teraz program obejmuje wszystkie samorządy, także te, które nie posiadają na swoim terenie takich placówek, ale dowożą niepełnosprawnych mieszkańców na zajęcia do innych gmin - wyjaśnia dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON.

Z kolei starostwa powiatowe mogą się starać o pieniądze na rehabilitację zawodową osób z niepełnosprawnościami - mówi Andrzej Michalski.

- Natomiast spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą się starać o dofinansowanie na zakup i montaż wind, a także budowę szybu windowego, bezpiecznych dojść do windy lub do budynku mieszkalnego - dodaje.

Dzięki dotacjom mogą się też poprawić ogólne warunki w placówkach, w których przebywają osoby niepełnosprawne. Prowadzący takie instytucje mogą dostać pieniądze np. na zakup wyposażenia.

Świętokrzyski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czeka na wnioski do 28 lutego.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

PFRON RK Kielce Andrzej Michalski
other news

Podobne wiadomości

Praca dla niepełnosprawnych

Praca dla niepełnosprawnych

Działania dla niepełnosprawnych pozostają priorytetem rządu

Działania dla niepełnosprawnych pozostają priorytetem rządu

Podsumują sytuację osób niepełnosprawnych

Podsumują sytuację osób niepełnosprawnych

Serdeczniak dla niepełnosprawnych

Serdeczniak dla niepełnosprawnych