Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Młodzi strażacy otrzymali mundury

Piętnastu druhów z Akademii Małego Strażaka, funkcjonującej w Szkole Podstawowej w Bałtowie dostało dziś mundury. Ich zakup był możliwy dzięki dorosłym ochotnikom z OSP w Antoniowie.

Autor: Emilia Sitarska

20.02.2020 15:40

image 20.02.2020. Bałtów. Prezentacja strojów druhów z Akademii Małego Strażaka Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Mali strażacy dostali profesjonalne mundury i hełmy, mają też do wąż gaśniczy oraz fantomy do nauki udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo o pracy ratowników opowiedzieli praktycy, czyli mundurowi z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św.

Lidia Pastuszka, dyrektor szkoły w Bałtowie wyjaśnia, że zaczęło się od zajęć z wiedzy pożarniczej, które służą dzieciom w przygotowaniu do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez straż pożarną. Program został rozszerzony o niezbędną praktykę.

– Muszą znać sprzęt strażacki i wiedzieć, jak i gdzie podłącza się oprzyrządowanie. To są też wyjazdy do straży powiatowej i ochotniczej. Dzieci proszą, żeby im wyjaśnić jak nazywają się dane przedmioty, do czego służą – mówi Lidia Pastuszka.

O pieniądze na ten cel, czyli 5 tys. zł z budżetu MSWiA zabiegał Henryk Cichocki, prezes OSP w Antoniowie, na wniosek wójta. Jak mówi, to dobry cel, ponieważ promuje sport, ale i pomoc drugiemu człowiekowi. Henryk Cichocki będzie opiekunem grupy.

– Z tego, co obserwuję, aż się serce raduje i raczej uda się powiększyć stan tej akademii – mówi Henryk Cichocki. Dodaje, że bardzo dużym wsparciem jest komenda powiatowa, a jeśli pojawią się dodatkowe pieniądze, to także będą pozyskiwane na kolejne zakupy.

Młodzi druhowie chętnie poznawali m.in. tajniki rozwijania i zwijania wężów strażackich. Niektórzy mają już sprecyzowane plany, co do swojej zawodowej przyszłości. Wśród nich 12-letnia Daria Czerwonka oraz 11-letni Hubert Wisowski. Oboje zgodnie podkreślają, że podoba im się ta forma pomocy drugiemu człowiekowi. Z kolei Hubert dodaje, że bierze udział w konkursie dotyczącym przeciwdziałaniu pożarom i uważa, że dzięki akademii uzyska lepsze wyniki.

Akademia Małego Strażaka w bałtowskiej szkole istnieje o początku roku szkolnego. Nabór jest w dalszym ciągu otwarty.

Galeria zdjęć Bałtów. Prezentacja strojów druhów z Akademii Małego Strażaka (20.02.2020) [Zdjęcia: 23]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Bałtów MSWiA RK Ostrowiec Św. Henryk Cichocki Akademii Małego Strażaka Lidia Pastuszka
other news

Podobne wiadomości

Druhowie OSP ze wsparciem powiatu

Druhowie OSP ze wsparciem powiatu

Historyczna chwila dla OSP w Grzymale. Druhowie otrzymali nowy wóz

Historyczna chwila dla OSP w Grzymale. Druhowie otrzymali nowy wóz

Druhowie ochotnicy mają nowe pojazdy

Druhowie ochotnicy mają nowe pojazdy

Druhowie z Baćkowic mają nowy sprzęt

Druhowie z Baćkowic mają nowy sprzęt