Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Baśniowe obrazy na wystawie w pałacyku Zielińskiego

Nową wystawę prac Józefa Grzegorza Michałka zatytułowaną „Poza kreską" można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Pałacyku T. Zielińskiego w Kielcach. Artysta zaprezentował na niej obrazy zrealizowane w rozmaitych technikach: akryle, pastele, ekolinę i swoiste płaskorzeżby w kamieniu.

Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz

20.02.2020 06:24

image 19.02.2020. Kielce. Wystawa prac Józefa Grzegorza Michałka „Poza kreską" w Galerii Sztuki Współczesnej Pałacyku T. Zielińskiego w Kielcach Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Często mają one charakter wręcz baśniowy, ale są i takie, które dotykają najbardziej aktualnych wydarzeń - jak wojna w Syrii. Tłumacząc tytuł malarz i rysownik powiedział, iż „w wielu jego pracach dominuje kreska, która wypełniana jest przez zawarty w niej kształt, ale bywa i odwrotnie, kiedy kształt przekracza granice wytyczonej kreski. I ma to swą dynamikę nadającą obrazowi nowe znaczenia". Większość obrazów prezentowanych na wystawie ma charakter retrospektywny.

Artysta jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom uzyskał w 1989 roku. Ukończył studia podyplomowe w Katedrze Sztuki Politechniki Radomskiej w 2001 roku. Tworzy w dziedzinie malarstwa, grafiki, rysunku, scenografii. Przez wiele lat kierował pracownią plastyczną w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Publikował też rysunki, grafiki i rysunki satyryczne w wielu gazetach. Organizował i brał udział w wielu plenerach plastycznych i seminariach dotyczących sztuki najnowszej.  Był również nauczycielem plastyki w Studium Nauczycielskim i LO w Solcu nad Wisłą oraz w Szkole Podstawowej w Lipsku. Jest autorem publikacji dotyczących dydaktyki wychowania plastycznego.

Józef Grzegorz Michałek należy do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Za swoje prace był wielokrotnie nagradzany. Spośród wielu otrzymanych przez niego wyróżnień wymienić trzeba: Srebrny Krzyż Zasługi za wybitną działalność pedagogiczną, Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, Brązowy Medal Edukacji Narodowej, Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Człowiek i środowisko” – Lublin, nagrodę w XI Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli, Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego w Międzynarodowym Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli – Tarnów oraz Honorowy Medal ,,Za zasługi dla Ziemi Lipskiej”.

Prace Józefa Grzegorza Michałka prezentowane były dotychczas na ponad 30. wystawach indywidualnych i ponad 250. wystawach zbiorowych nie tylko w Polsce, ale i za granicą: we Włoszech, Rosji, Niemczech, Gruzji, USA, Serbii, Chorwacji, Egipcie, na Węgrzech, Słowacji i Ukrainie. Kilkukrotnie eksponował swe prace w Kielcach. 

Wystawę „Poza kreską" można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Pałacyku T. Zielińskiego w Kielcach. 

Galeria zdjęć Kielce. Wystawa prac Józefa Grzegorza Michałka „Poza kreską" (19.02.2020) [Zdjęcia: 11]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wystawa Pałacyk Zielińskiego RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Wystawa „Strach” zachwyciła Rafała Olbińskiego

Wystawa „Strach” zachwyciła Rafała Olbińskiego

Tacy byliśmy. Wystawa fotografii w Starachowicach

Tacy byliśmy. Wystawa fotografii w Starachowicach

Kolej w skali mikro. Wyjątkowa wystawa w Sędziszowie

Kolej w skali mikro. Wyjątkowa wystawa w Sędziszowie

Patriotyczna wystawa w sandomierskim BWA

Patriotyczna wystawa w sandomierskim BWA