Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Depresja dotyka coraz więcej ludzi

Depresja staje się jednym z najpoważniejszych zagrożeń współczesnego świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest czwartą najpoważniejszą chorobą i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Autor: Iwona Murawska

19.02.2020 14:02

image   Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Choroba może dotknąć każdego człowieka, bez względu na płeć, wiek, czy status społeczny. W Polsce zmaga się z nią nawet 1,5 mln osób.

Karolina Galikowska, psychiatra dziecięcy ze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy twierdzi, że na depresję coraz częściej chorują także dzieci.

- Przyczyn należy upatrywać w lawinowo pojawiających się problemach w rodzinach. Jeżeli osoba dorosła ma problemy emocjonalne, czy psychiczne, to trudno oczekiwać od dziecka by było stabilne psychicznie - mówi Karolina Galikowska.

Jak dodaje, jednym z powodów depresji u dzieci może być nieograniczony dostęp do portali społecznościowych oraz internetu i zamieszczanych tam treści.

- Nie ma wglądu w te treści, którymi dzieci się otaczają, „karmią” nimi. Żyją w wirtualnym świecie. Dzieci nie potrafią teraz same zająć się sobą, zorganizować czas, są zupełnie nieodporne psychicznie. Nawet jakiś drobny problem, w który trzeba zaangażować własny potencjał staje się dla wielu dzieci tragedią - dodała Karolina Galikowska.

Z bezpłatnych konsultacji dotyczących zdrowia psychicznego ze specjalistami ze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy można było skorzystać w punkcie obsługi Narodowego Funduszu Zdrowia przy al. IX Wieków Kielc 2a w Kielcach, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką”.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

depresja Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy RK Kielce środa z profilaktyką
other news

Podobne wiadomości

Depresja to poważny problem u dzieci i młodzieży

Depresja to poważny problem u dzieci i młodzieży

Depresja może dotknąć każdego

Depresja może dotknąć każdego

Porozmawiajmy o zdrowiu: depresja u dzieci i nastolatków

Porozmawiajmy o zdrowiu: depresja u dzieci i nastolatków