Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Teatr im. Żeromskiego dołączy do elity. Dzięki ministerstwu

W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa o współprowadzeniu Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzisiaj na konferencji prasowej poinformował o tym poseł Krzysztof Lipiec.

Autor: Dorota Klusek

18.02.2020 12:04 / Aktualizacja 18.02.2020 13:55

image 18.02.2020. Kielce. Konferencja prasowa w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Na zdjęciu (na zdjęciu): Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskiego PiS i Michał Kotański - dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości od początku zaangażował się w rozmowy z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotrem Glińskim. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyło się w 2017 roku. Poseł Lipiec podkreślił, że negocjacje w tej sprawie dobiegają końca.

- Wszystko wskazuje na to, że już w następnym tygodniu ta umowa o współprowadzeniu teatru zostanie podpisana. To ważna rzecz dla samorządu województwa świętokrzyskiego, dla teatru, który dzięki temu dołączy do elity teatrów w Polsce. To będzie służyć rozwojowi kultury i sztuki scenicznej, która i tak jest w Kielcach na bardzo wysokim poziomie - zaznaczył parlamentarzysta.

Teatr imienia Stefana Żeromskiego będzie trzecią instytucją współprowadzoną przez resort kultury i dziedzictwa narodowego. Dotychczas były to Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Współprowadzenie kieleckiej sceny dramatycznej przez ministra będzie się wiązało także z jej współfinansowaniem. Ma ono wynosić milion zł rocznie, o czym mówił Michał Kotański, dyrektor kieleckiej sceny dramatycznej.

Kielce. Teatr im. Stefana ŻeromskiegoKielce. 09.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

- Jest to dla nas prestiż, ale także dodatkowe finansowanie. To będzie milion złotych co roku na działalność merytoryczną i to naprawdę pomoże nam w codziennej działalności. To spowoduje, że będę mógł na przykład zatrudnić dodatkowych aktorów, brakuje nam ludzi na przykład w dziale literackim, w koordynacji. Zintensyfikowaliśmy naszą działalność w ostatnich sezonach, a cały czas te wszystkie wydarzenia obsługuje ta sama grupa osób - podkreśla. Dodaje, że dzięki temu wsparciu będzie mógł zatrudniać nowych aktorów, a także rozwinąć festiwal, który kielecki teatr organizuje.

Już wiadomo, że wraz z umową o współprowadzenie, zostanie podpisana druga, dotycząca finansowania. Na razie jednak nie chce mówić, jaka kwota się na niej znajdzie. Działania związane z remontem Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach mocno wspiera marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.

- Muszę powiedzieć, że w samorządzie sprawy kultury są istotne, tak jak infrastruktura drogowa,   oświata i zdrowie. My w samorządzie województwa chcemy to wszystko łączyć i właściwą miarę do każdego działania przykładać, bo uważamy, że kultura jest tak samo istotna dla naszego społeczeństwa, dla mieszkańców Kielc i naszego województwa - powiedział.

Remont teatru imienia Stefana Żeromskiego ma się rozpocząć w tym roku i ma kosztować około 90 mln zł.

Galeria zdjęć Kielce. Konferencja prasowa w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (18.02.2020) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Andrzej Bętkowski Muzeum Narodowe Teatr Żeromskiego muzeum okręgowe Piotr Gliński Michał Kotański marszałek województwa świętokrzyskiego RK Sandomierz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Przedstawiciele ministerstwa wizytowali kielecki teatr dramatyczny

Przedstawiciele ministerstwa wizytowali kielecki teatr dramatyczny

Kielecki teatr będzie współprowadzony przez ministerstwo

Kielecki teatr będzie współprowadzony przez ministerstwo

Teatr imienia Stefana Żeromskiego próbuje dopiąć budżet modernizacji swojej siedziby

Teatr imienia Stefana Żeromskiego próbuje dopiąć budżet modernizacji swojej siedziby

Duże wsparcie finansowe dla teatru Żeromskiego?

Duże wsparcie finansowe dla teatru Żeromskiego?