Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Olbrzymie zainteresowanie programem „Czyste powietrze”

Już 5 tys. umów podpisano w województwie świętokrzyskim na realizację programu „Czyste powietrze”. Region przoduje w Polsce pod względem realizacji programu.

Autor: Izabela Mortas

17.02.2020 13:38

image 17.02.2020. Kielce. Konferencja w WFOŚiGW i podpisanie 5000 umowy w ramach programu "Czyste Powietrze". Na zdjęciu (od lewej): Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, Krzysztof Słoń - senator, Agata Wojtyszek - poseł, Marlena Borek, Robert Borek, Ryszard Gliwiński - prezes WFOŚiGW Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W lutym rozpoczną się kolejne nabory, w których mieszkańcy będą mogli pozyskać pieniądze na działania związane z ochroną środowiska - w sumie 123 mln zł. Pożyczki będzie można uzyskać między innymi na fotowoltaikę, termomodernizację, budowę oczyszczalni ścieków, przyłączy kanalizacyjnych, zakup elektrycznych pojazdów, wapnowanie gleb, gospodarkę odpadami czy edukację ekologiczną.

- Dobrą wiadomością dla zainteresowanych jest to, że będziemy finansować nawet do 100 proc. kosztów zgłoszonej inwestycji - mówi Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Dodaje, że do tej pory taka pomoc nie była oferowana. Ponadto oprocentowanie pożyczek będzie korzystne - od 1,8 do 3 proc. Bonus to możliwość umorzenia kredytu do 30 proc., a czas jego spłaty to nawet 17 lat.

W realizacji programu „Czyste powietrze” województwo uplasowało się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem liczby zawartych umów, jest też w czołówce pod względem złożonych wniosków. W tej chwili jest ich ponad 7 tys., a przeanalizowanych i podpisanych z beneficjentami - 5 tys.

Wicewojewoda Rafał Nowak podkreśla, że świadomość działań proekologicznych w społeczeństwie wzrasta.

- Zaczynamy już zdawać sobie sprawę, jakim powietrzem oddychamy i jaką wodę pijemy. Nie chcemy, by nasze otoczenie pustynniało - mówi.

Posłanka Agata Wojtyszek zwraca uwagę na to, że dzięki działalności funduszu jest realizowanych wiele przedsięwzięć, między innymi związanych z gospodarką odpadami.

- Co rusz słyszymy o tym, że płonie jakieś wysypisko śmieci. Musimy coś z tym robić, tworzyć programy, które ułatwią nam gospodarowanie odpadami, by nie zasypać śmieciami naszego pięknego województwa - zaznacza.

Senator Krzysztof Słoń podkreśla, że nigdy wcześniej fundusz nie był tak przyjazny mieszkańcom i samorządom, jak w ciągu ostatnich lat.

- Dzisiaj jesteśmy zaskakiwani coraz to nowymi inicjatywami. Program pożyczkowy pokazuje, że jeśli ma się pomysł i dobra wolę, można sięgnąć po duże środki, co dodatkowo się kalkuluje i wychodzi tanio dla beneficjentów - zauważa.

Wnioski w ramach programów pożyczkowych można składać od 20 lutego.

Galeria zdjęć Kielce. Konferencja w WFOŚiGW i podpisanie 5000 umowy w ramach programu "Czyste Powietrze" (17.02.2020) [Zdjęcia: 17]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Rafał Nowak Agata Wojtyszek RK Kielce Ryszard Gliwiński program „Czyste powietrze”
other news

Podobne wiadomości

Świętokrzyskie liderem programu „Czyste powietrze”

Świętokrzyskie liderem programu „Czyste powietrze”

Fundusz bije rekordy, Czyste Powietrze przoduje

Fundusz bije rekordy, Czyste Powietrze przoduje