Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mieszkańcy Klimontowa zawsze czuli się mieszczanami. Dziś mają powody do świętowania

Klimontów świętuje przywrócenie praw miejskich. Z tej okazji w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Przewodniczący rady Robert Orłowski odczytał najnowszy akt nadania statutu miasta, który obowiązuje od 1 stycznia.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

16.02.2020 15:25

image 16.02.2020. Klimontów. Miasto świętuje przywrócenie praw miejskich. Na zdjęciu (od lewej): burmistrz Klimontowa Marek Goździewski, Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, Anna Krupka - wiceminister sportu, Andrzej Kryj - poseł PiS Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce
Komentarze

16.02.2020. Klimontów. Miasto świętuje przywrócenie praw miejskich. Przewodniczący Rady Miasta w Klimontowie Robert OrłowskiFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Następnie zebrani wysłuchali prelekcji o dziejach miasta i gminy Klimontów. Burmistrz Marek Goździewski powiedział, że przywrócenie praw miejskich to nowy impuls dla rozwoju gminy, która dzięki temu staje się bardziej atrakcyjna np. dla inwestorów. Dodał, że w najbliższym czasie realizowane będą przede wszystkim inwestycje społeczne. Powstanie m.in. pierwszy samorządowy żłobek, będzie dom dziennego pobytu dla seniorów, wykonane zostaną też inwestycje sportowe. To budowa boiska treningowego i otwartych stref aktywności. W planach jest także rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej.

16.02.2020. Klimontów. Miasto świętuje przywrócenie praw miejskichFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W uroczystościach wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści. Wiceminister sportu, poseł Anna Krupka powiedziała, że przywrócenie praw miejskich dla Klimontowa to bardzo ważna data.

Przypomniała, że miała w tym swój udział wraz z innymi parlamentarzystami. Starania o odzyskanie praw miejskich trwały od 2018 roku.

- To symboliczne, że właśnie w tym czasie udało się przywrócić sprawiedliwość dziejową. Klimontów stracił prawa miejskie na skutek represji po powstaniu styczniowym. To była kara za bohaterstwo i patriotyzm. Cieszę się, że dzisiaj możemy tę sprawiedliwość dziejową przywrócić - dodała wiceminister Krupka.

Senator PiS Jarosław Rusiecki powiedział, że piękno Klimontowa i jego bogactwo historyczne oraz dziejowe przemawia za statusem miasta.

- Piękne świątynie wpisujące się w krajobraz miasta czy bohaterowie, którzy tu się urodzili i zginęli. To także jest ich święto, ale przede wszystkim współczesnych mieszkańców Klimontowa. Patrząc na społeczność tego miasta wiem, że tak jak przez wiele dziesiątków lat wzbogacała tę ziemię, to nadal będzie to czynić swoją pracowitością i kunsztem sadowniczo-rolniczym - stwierdził senator.

Poseł PiS Marek Kwitek powiedział, że jako parlamentarzysta ziemi sandomierskiej jest dumny z przywrócenia statusu miasta dla Klimontowa. Sprawiedliwości dziejowej stało się zadość. 

- Klimontów na to zasłużył. Mimo, że miejscowość nie miała praw miejskich, to duch miejski wśród ludzi był zachowany, jak również układ urbanistyczny. To jest ważne, bo Klimontów jako miasto będzie miał możliwość dalszego rozwoju - dodał poseł Marek Kwitek.

Poseł Andrzej Kryj również zwrócił uwagę na mentalność mieszkańców Klimontowa, którzy zawsze czuli się mieszczanami.

- To właśnie świadomość społeczna, umiłowanie tradycji i historii było podstawą do tego, że można było te prawa odzyskać. Myślę, że nowy status będzie wiatrem w żagle dla społeczności klimontowskiej, bo odzyskanie praw miejskich nie powinno być celem samym w sobie. Jest stworzeniem szansy na lepszy rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny - zakończył poseł Kryj.

W uroczystościach  wziął także udział wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.

Klimontów utracił prawa miejskie w 1870 roku na mocy ukazu carskiego za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym.

16.02.2020. Klimontów. Miasto świętuje przywrócenie praw miejskichFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Klimontów Marek Kwitek Jarosław Rusiecki Anna Krupka RK Sandomierz prawa miejskie
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Klimontów nowym miastem w Świętokrzyskiem

Klimontów nowym miastem w Świętokrzyskiem

Klimontów za kilka dni stanie się miastem

Klimontów za kilka dni stanie się miastem

Przybywa miast w Świętokrzyskiem. Klimontów dołączy do ich grona

Przybywa miast w Świętokrzyskiem. Klimontów dołączy do ich grona