Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Na osiedlu Bór upamiętniono zamordowanych skarżyszczan

Na osiedlu Bór w Skarżysku odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę egzekucji na kilkuset mieszkańcach miasta. Poświęcono też drewniany krzyż, który został ustawiony na mogile.

Autor: Anna Głąb

16.02.2020 07:54 / Aktualizacja 16.02.2020 14:55

image 16.02.2020. Skarżysko. Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę egzekucji mieszkańców miasta Fot. Anna Głąb / Radio Kielce
Komentarze

W lutym 1940 roku 360 mieszkańców Skarżyska zaangażowanych w działalność organizacji podziemnej Orzeł Biały zostało po torturach rozstrzelanych.

- Była to pokazowa akcja Niemców, którzy chcieli zastraszyć polskich patriotów i udaremnić dalszą działalność organizacji - przypominał podczas uroczystości prezydent Skarżyska Konrad Krönig.

Jak mówiła podczas uroczystości profesor Urszula Oettingen miejsca takie jak mogiła na Borze są znakami pamięci, które trzeba pielęgnować.

- Mogiła na Borze jest skarżyską Golgotą, bo jak Jezus oddał życie za ludzi, tak pomordowani przez Niemców oddali życie za nas - dodała.

Poseł KO Marzena Okła-Drewnowicz przypomniała, że pamięć o wydarzeniach jest wciąż żywa. To nie tylko kwestia pamięci, ale także pracy i działania wychowawczego, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski mówił, że był to pierwszy tak okrutny mord na mieszkańcach miasta. Zginęli zakonnicy klasztoru w Kamiennej, ale także harcerze, wymordowane zostały całe rodziny.

W imieniu wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza list odczytała doradca Maria Zuba.

- Dziś żyjemy w innych czasach, ale naszym obowiązkiem jest przekazywanie wiedzy nowym pokoleniom, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie podtrzymywać naszą tożsamość narodową - napisał wojewoda.

Wśród uczestników uroczystości byli harcerze, organizacje kombatanckie, władze samorządowe i mieszkańcy miasta, a wśród nich potomkowie ofiar. Paweł Błaszczyk przyszedł z rodziną, aby wspominać brata swego dziadka Tadeusza Błaszczyka. Jak powiedział, przychodzi tu często z ojcem, bo mogiła na Borze jest znaczącym miejscem w historii rodziny.

Podczas uroczystości przypomniana została także postać Henryka Czecha, pseudonim Śmigły, który zmarł w listopadzie ubiegłego roku. Gdy żył zawsze obecny podczas uroczystości na Borze i dbał o podtrzymywanie pamięci o ofiarach. Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego mieszczącej się na osiedlu Bór.

16.02.2020. Skarżysko. Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę egzekucji mieszkańców miasta(Zdjęcia: [15])

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Starachowice
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

79. rocznica mordu na Borze. To jedna z największych egzekucji

79. rocznica mordu na Borze. To jedna z największych egzekucji