Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Kapitał sztuki” – prezentacja twórczości świętokrzyskich artystów

14 STY 18:00

„Kapitał sztuki” – prezentacja twórczości świętokrzyskich artystów

location Kielce, Galeria ZPAP "Tycjan", Biuro Wystaw Artystycznych

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach oraz świętokrzyskie związki twórcze zapraszają 14 stycznia, o godz. 18, na wernisaż wystawy „Kapitał sztuki – suplement 2020/2021”. To doroczna prezentacja twórczości artystów związanych z regionem. Początek o godzinie 18 w Galerii ZPAP "Tycjan" (pl. Artystów) i będzie kontynuowany w BWA (ul. Kapitulna 2).

Na wystawę złożą się dzieła 80 artystów. Są to osoby zrzeszone w regionalnych oddziałach Związku Polskich Artystów Plastyków ZPAP, Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF, Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy ZPAR i Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej PSEP, albo zaproszone do udziału w wystawie przez kuratorów. Obrazy, grafiki, plakaty, fotografie, rzeźby i instalacje świętokrzyskich twórców wypełnią wszystkie galerie BWA.

„Kapitał sztuki” przypomni także twórczość zmarłego w 2021 roku Krzysztofa Jackowskiego. Wystawa będzie miała dwie odsłony – część obrazów wybitnego kieleckiego malarza pochodzących z kolekcji BWA zaprezentowana zostanie na Kapitulnej 2, a część w Galerii ZPAP „Tycjan” przy placu Artystów. Wernisaż  w „Tycjanie”.

Katalog towarzyszący wystawie zawiera także wspomnienie o zmarłym w 2021 roku rzeźbiarzu Gustawie Hadynie.

„Powrót >Kapitału sztuki< po rocznym niebycie spowodowanym pandemią, skłania nas do refleksji. Paradoksalnie, sytuacja ograniczeń i izolacji, zmusza twórców do intensywnego działania. (…) Zamknięci w pracowniach, w domach, bronimy się przed złem poprzez pracę. To krzyk bezradności, sprzeciwu, strachu, a także tęsknoty za normalnością. Sztuka stała się dla nas artystów swoistym wentylem bezpieczeństwa. Pozwala nam zapomnieć na chwilę o tym, co dzieje się za oknem. Wszystkie te emocje wyrzucamy na płótno, zamykamy w kadrach zdjęć, utrwalamy poprzez sztukę. Walczymy o przetrwanie, nie tylko fizyczne, ale o wartości nadrzędne. Nie jest nam łatwo. Wrażliwość, którą zostaliśmy obdarzeni, bywa często przekleństwem. Ponowne spotkanie wszystkich związków i stowarzyszeń twórczych niesie nadzieję, że jeszcze będzie pięknie, jeszcze będzie normalnie” – napisał w tekście do katalogu kurator wystawy z ramienia PSEP Marek Sabat.

„W tym trudnym czasie, kiedy niepewność zagościła na stałe w naszym życiu, dobrze, gdy znajdzie się grupa ludzi – twórców, którzy zapewnią swoim odbiorcom dużą dawkę pozytywnych wrażeń” – uważa prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF Artur Dziwirek.

„Na całym świecie sposób prezentowania prac próbowano dostosować do pandemicznych warunków, przez chwilę atrakcją dla internautów były >wystawy< wirtualne, które jednak nie zyskały wielkiej popularności. Obecna technologia nie jest jeszcze w stanie zastąpić realnych doznań, które odczuwamy, bezpośrednio obcując ze sztuką” – zauważył w swoim tekście prezes ZPAP Okręg Kielce Rafał Urbański.

Wystawa potrwa do 10 lutego.

 

Na zdjęciu praca Anima Mundi Katriny Sadrak