Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego

15 PAź 18:00

Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego

location Kielce, Galeria Winda

Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego. Wernisaż odbędzie się 15 października w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kielcach.

Zdzisław Beksiński  –  fotografik, malarz i grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku, a zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie. W latach 1947 – 1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka, pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów.

Na początku lat 50-tych XX w. rozpoczyna działalność artystyczną, na początku jako fotografik, wystawiając swoje prace na kilku wystawach, m.in. w: Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Nieco później daje się poznać jako rzeźbiarz, grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę, wykraczające daleko poza Polskę. Od 1994 r. jako jeden z pierwszych artystów w naszym kraju, tworzy fotomontaże komputerowe.

Fotografie składające się na wystawę w Kieleckim Centrum Kultury pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Jest ich 62, z czego 50 to fotografie czarno-białe, z wczesnego okresu twórczości, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., a pozostałe 12 to komputerowe fotomontaże, z ok. dziesięciu ostatnich lat twórczości Artysty.

Ekspozycja wystawy w  Galerii Winda KCK została zorganizowana przy współpracy z Agencją Zegart.