Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Narodowym w Kielcach

18 WRZ 0:00 do 0:00

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Narodowym w Kielcach

location Kielce, Oblęgorek, Muzeum Narodowe, oddziały

W dniach 18- 19 września Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do udziału w tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Ich motywem przewodnim są „Smaki Dziedzictwa”.

Czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków czasem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach. Doskonałym przykładem tego bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą.

 

Program wydarzeń:

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Plac Zamkowy 1, Kielce

Kultura stołu w okresie międzywojennym, dr Paweł Grzesik, godz. 12

Wykład będzie dotyczył zasad i dobrych manier przy stole, a także wydarzeń towarzyskich związanych z przyjmowaniem gości, wspólnymi biesiadami i ich rodzajami. Będzie to okazją również do porównania zmian w odniesieniu do tradycji XIX-wiecznej.

Smakowite dziedzictwo, godz. 13

Organizacja turnieju w którym zawodnicy zmierzą się z tematyka kulinarną dotycząca kuchni polskiej w okresie XVII – XVIII w. Oprawę plastyczną stanowić będą plansze nawiązujące tematyką do polskich tradycji kulinarnych. Zawodnicy będą przyjmowani na zapisy. Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe.

Zawodnicy zmierzą się z tematyka kulinarną dotycząca kuchni polskiej w okresie XVII i XVIII w., m.in.

z takimi zagadnieniami:

– książki kucharskie,

– potrawy królujące na polskich stołach,

– wpływy kuchni włoskiej i francuskiej,

– zastawa stołowa,

– czas ucztowania,

– co zostało z tamtych lat.

 

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Aleja Lipowa 24, Strawczyn

Sienkiewicz od kuchni, Łukasz Wojtczak, godz. 12

Podczas spotkania opowiemy o życiu codziennym w Oblęgorku – o tym, co jadano i o jakich porach, kto zajmował się domem, jak spędzano czas wolny, jaką rolę odgrywała służba pisarza, na czele
z gospodynią Marią Lutówną. Przywołamy również wspomnienia pozostawione przez amerykankę Almę Curtin – żonę Jeremiaha Curtina, tłumacza dzieł Sienkiewicza na język angielski, która wraz z mężem dwukrotnie gościła w Oblęgorku.