Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Plenerowa wystawa IPN „TU rodziła się Solidarność”

14 KWI 0:00

Plenerowa wystawa IPN „TU rodziła się Solidarność”

location Ostrowiec, Ekspozycja prezentowana jest przed budynkiem Ostrowieckiego Browaru Kultury

Ostrowiec Świętokrzyski jest kolejnym z miast, które znalazło się na szlaku wystawy „TU rodziła się Solidarność”. Ekspozycja prezentowana jest przed budynkiem Ostrowieckiego Browaru Kultury (ul. Siennieńska 54) od 26 marca do 14 kwietnia.

Na początku lat osiemdziesiątych XX w. Ostrowiec Świętokrzyski liczył około 65 tys. mieszkańców. Największym pracodawcą w mieście była Huta im. Marcelego Nowotki zatrudniająca ponad 17 tys. pracowników. Kombinat stanowił jeden z symboli tzw. czerwonego Ostrowca potwierdzający jednocześnie hutnicze tradycje regionu. Latem 1980 r. mieszkańcy miasta z zainteresowaniem obserwowali przebieg wydarzeń rozgrywających się na Wybrzeżu. Docierające stamtąd wiadomości stanowiły czynnik przyśpieszający utworzenie lokalnych struktur związkowych.

We wrześniu 1980 r. powołano w Hucie Zakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność”. W lutym 1981 r. zakończyła się faza rozbudowy struktur Związku. W pierwszej  połowie 1981 r. do „Solidarności” na terenie Kombinatu należało około 90 proc. załogi, tj. ponad 16 tys. osób. W 1981 r. działacze i członkowie podjęli szereg działań m.in. w zakresie poprawy warunków socjalnych oraz realizacji celów związkowych. W tym czasie przeprowadzili trzy akcje strajkowe: 22 stycznia 1981 r., 27 marca 1981 r. oraz 6 sierpnia 1981 r.

Wystawa ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim.

Pierwszą z 53 wystaw „Tu rodziła się Solidarność” uroczyście otworzył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek 1 lipca 2020 r. w Mielcu, na pl. Armii Krajowej. Miesiące wakacyjne były świadkami kolejnych odsłon tej unikatowej wystawy, tworzących „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Jej poszczególne regionalne wydania zaprezentowane zostały ostatecznie w 53 miastach całej Polski, by 28 sierpnia stanąć w komplecie na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Właśnie tutaj Jan Paweł II swoją homilią w zesłanie Ducha Świętego 2 czerwca 1979 r. rzucił iskrę wolności, która zaowocowała rok później powstaniem „Solidarności”. W 2021 r. wystawa jest prezentowana w kolejnych miejscowościach.

Z powodu pandemii możliwe jest indywidualne zwiedzanie wystawy.