Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Studio Polityczne

''Studio Polityczne'' (17 września 2017) - Wspomnienie bp. Ryczana

Świętokrzyscy politycy wspominali w "Studiu Politycznym" postać zmarłego w środę, byłego ordynariusza diecezji kieleckiej, biskupa seniora Kazimierza Ryczana. Przy tej okazji dyskutowali także o roli Kościoła w polityce. Odnieśli się również do ustanowionego przez Sejm Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Autor: Bartłomiej Zapała

Data publikacji: 17.09.2017 20:14

Komentarze

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń podkreślił, że bp Kazimierz Ryczan był osobą nietuzinkową, człowiekiem wieloformatowym, którego stratę w tej chwili jeszcze trudno opisać i ogarnąć.

Studio Polityczne Radia Kielce. Senator Krzysztof Słoń, Prawo i SprawiedliwośćKielce. 17.09.2017 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

- Realizował się przede wszystkim w biskupstwie, był ordynariuszem naszej diecezji i to było dla Niego największe wyzwanie. Myślę, że przejdzie do historii jako niezwykle aktywny i przewidujący ordynariusz - powiedział na antenie Radia Kielce senator.Przypominał, że przez lata swojej pracy naukowej jako wykładowca, opiekun młodzieży akademickiej, jako duszpasterz Solidarności poczuwał się do tego, aby mówić o sprawach społecznych, także tych związanych z polityką.

- To nie bezpośredni wpływ, ale był to wpływ, którego właściwie ja i moje środowisko od Niego oczekiwaliśmy. Często chodziło o to, by wyraził swój pogląd, swoje zdanie na dany temat. My kierowaliśmy się tymi wskazówkami - zaznaczył senator Słoń.

Zdaniem Michała Brauna z Platformy Obywatelskiej, zasługi biskupa Ryczana są ogromne. - Opowiadali mi o Nim moi rodzice, związani z Solidarnością i z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Jak mówili, ksiądz Biskup jako pracownik naukowy nie wychodził wówczas z uczelni, duch zaangażowania w walce o wolność przyświecał Jemu i wszystkim, którzy z nim współpracowali. Po każdym wielkim człowieku zostaje wiele myśli i cytatów, które trzeba analizować i pamiętać mówił Michał Braun.

Studio Polityczne Radia Kielce. Michał Braun, Platforma ObywatelskaKielce. 17.09.2017 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Polityk przypominał m.in słowa biskupa "nie przypisujmy demokracji praw boskich. Nie można za pomocą demokracji matematycznej niesprawiedliwie dyskryminować ani poszczególnych obywateli, ani grup społecznych". Nie ukrywał jednak, że z niektórymi twierdzeniami ordynariusza, np. krytycznymi wypowiedziami o Unii Europejskiej, nie chciał się zgadzać.

Grzegorz Gałuszka Grzegorz Gałuszka z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że odszedł człowiek o wysokiej kulturze i miłym usposobieniu, zasłużony dla całego regionu świętokrzyskiego, opiekun i duszpasterz akademicki. -  Z pokorą podchodził do działań, ale karcił też za nieodpowiednie zachowania. Zostawił nam swój testament. Niektórzy mogą oceniać Jego homilie jako kontrowersyjnie, ale odnosiły się one do wiary i pokory - stwierdził.

Studio Polityczne Radia Kielce. Magdalena Fogiel-Litwinek, Ruch Kukiz'15Kielce. 17.09.2017 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Magdalena Fogiel-Litwinek z Kukiz'15 - mówiła natomiast, że biskup senior pokochał ziemię świętokrzyską, jego dewizą było budowanie wspólnoty, wspierał rozwój szkolnictwa akademickiego, był inicjatorem powstania Hospicjum i Muzeum Diecezjalnego. - Biskup z odwagą wyrażał swoje poglądy i zapraszał do dialogu i dyskusji. Skonsolidował środowisko prawicowe w Kielcach - przypominała.

Studio Polityczne Radia Kielce. Piotr Kopacz, Nowoczesna Ryszarda PetruKielce. 17.09.2017 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Piotr Kopacz z Nowoczesnej, zauważył, że z jednej strony jako biskup Kazimierz Ryczan angażował się w wygaszanie konfliktów, napominał polityków, aby pracowali na rzecz województwa, co należy wspominać ciepło, z drugiej strony zaś nie ukrywał swoich poglądów, a z tymi nie wszyscy się zgadzali.

Uroczystości pogrzebowe bp. Kazimierza Ryczana rozpoczną się w Kielcach w poniedziałek. Trumna z ciałem ordynariusza zostanie złożona we wtorek w krypcie biskupów kieleckich w podziemiach Bazyliki Katedralnej.

Posłuchaj nagrania audycji

Galeria zdjęć Studio Polityczne Radia Kielce (17.09.2017) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Studio Polityczne Radia Kielce bp Kazimierz Ryczan Michał Braun Grzegorz Gałuszka Magdalena Fogiel-Litwinek Piotr Kopacz
icon-comment

Skomentuj ten wpis