Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

nasze audycje

Graj kapelo, graj

Graj kapelo, graj

Prowadzący:

Śmierć genialnego artysty Bronisława Opałki, który wcielał się w rolę Genowefy Pigwy, spowodowała, że program „Radio Pigwa” musiał zamienić formułę. Powstała nowa audycja promująca muzykę ludową.

Od sierpnia ubiegłego roku w miejsce „Radia Pigwa” nadawana jest audycja „Graj kapelo, graj”. Do tej pory Genowefę Pigwę zastępowała jej siostrzenica Władzia, czyli wcielająca się w nią Agata Sałata - solistka Kapeli Bielińskiej. W audycji „Graj kapelo, graj” pozostał obecny od jej początku Nadredaktor Młodszy Sebastian Przybyłowicz, który jednocześnie był autorem tekstów satyrycznych.

8 września 2019 roku rozpoczęliśmy emisję nowej odsłony audycji „Graj kapelo graj”. Z anteny zniknął Nadredaktor Młodszy oraz Władzia Pigwa. Ich miejsce zajęli Agata Sałata, Sebastian Przybyłowicz oraz Leszek Ślusarski, którzy wędrując po naszym regionie nagrywają rodzimą muzykę ludową i rozmowy z twórcami ludowymi, między innymi kapelami, zespołami, solistami, poetami, rzeźbiarzami. W audycji nie zabraknie również, archiwalnych nagrań, które pokazują ogromne bogactwo tradycji i kultury ludowej regionu świętokrzyskiego.

Za realizację programu nadal odpowiada Jerzy Szczepanek.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia teledysku, w którym możecie wysłuchać jednej z ostatnich kompozycji Bronisława Opałko - „Konik Osierocony”. Muzyczna impresja została zrealizowana w Parku Etnograficznym w Tokarni. Wystąpili w niej „Siwek” z hodowli koni Andrzeja Konarskiego w Kielcach, autorka tekstu piosenki Anna Zielińska-Budek, a także przyjaciele artysty: Jan Kozłowski - muzyk, Sławomir Goleniec - malarz. „Konik Osierocony” to jedna z ostatnich piosenek Bronisława Opałko, w której przy aranżacji i produkcji wspierał go Tomasz Joseph Bracichowicz. Pomysłodawcą scenariusza teledysku jest Wit Chamera, a wymiar telewizyjny nadał mu Krzysztof Herod. Utwór „Konik Osierocony” został zaprezentowany m. in. podczas koncertu „Przeżyjmy to jeszcze raz”, który odbył się 1 września 2019 roku w Kieleckim Centrum Kultury.

Radio Pigwa przestaje grać

archiwum-icon

Archiwum audycji