Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

nasze audycje

Graj kapelo, graj

Graj kapelo, graj

Prowadzący:

Śmierć genialnego artysty Bronisława Opałki, który wcielał się w rolę Genowefy Pigwy, spowodowała, że program „Radio Pigwa” musiał zamienić formułę. Powstała nowa audycja promująca muzykę ludową.

Od sierpnia ubiegłego roku w miejsce „Radia Pigwa” nadawana jest audycja „Graj kapelo, graj”. Do tej pory Genowefę Pigwę zastępowała jej siostrzenica Władzia, czyli wcielająca się w nią Agata Sałata - solistka Kapeli Bielińskiej. W audycji „Graj kapelo, graj” pozostał obecny od jej początku Nadredaktor Młodszy Sebastian Przybyłowicz, który jednocześnie był autorem tekstów satyrycznych.

Od 08.09.2019 roku na emisję wchodzi nowa odsłona audycji „Graj kapelo graj”. Z anteny znika Nadredaktor Młodszy oraz Władzia Pigwa.

Ich miejsce zajmą Agata Sałata, Sebastian Przybyłowicz oraz Leszek Ślusarski, którzy wędrując po naszym regionie, nagrywać będą rodzimą muzykę folkową i rozmowy z twórcami ludowymi, między innymi kapelami, zespołami, solistami, poetami, rzeźbiarzami. W audycji nie zabraknie również, archiwalnych nagrań, które pokazują ogromne bogactwo tradycji i kultury ludowej regionu świętokrzyskiego.

Za realizację programu w dalszym ciągu odpowiada Jerzy Szczepanek.

Zachęcamy również Państwa do obejrzenia teledysku, w którym możecie wysłuchać jednej z ostatnich kompozycji Bronisława Opałko „Konik Osierocony”. Muzyczna impresja została zrealizowana w Parku Etnograficznym w Tokarni. Wystąpili w niej „Siwek” z hodowli koni Andrzeja Konarskiego w Kielcach, autorka tekstu piosenki Anna Zielińska-Budek, a także przyjaciele artysty: Jan Kozłowski – muzyk, Sławomir Goleniec – malarz.

 „Konik Osierocony” to jedna z ostatnich piosenek Bronisława Opałko, w której przy aranżacji i produkcji wspierał go Tomasz Joseph Bracichowicz.

Pomysłodawcą scenariusza teledysku jest Wit Chamera, a wymiar telewizyjny nadał mu Krzysztof Herod.

Utwór „Konik Osierocony” został zaprezentowany m. in. podczas koncertu „Przeżyjmy to jeszcze raz”, który odbył się 1 września 2019 roku w Kieleckim Centrum Kultury.

 

Radio Pigwa przestaje grać

archiwum-icon

Archiwum audycji