Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close
Wróć

Stacja Wakacje (aud. archiwalna)

Audycja z dnia 04.07.2018

Data publikacji: 04.07.2018 12:37
Autor: Paweł Solarz
Skomentuj
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Co można zrobić z muszelek? Kreatywność słuchaczy nie zna granic... Można je wykorzystać do przyozdobienia abażurów, ramek do fotografii, a także jako elementy dekorujące i wypełniające szklane wazony. Inni przygotowują potrawy z ugotowanego makaronu w kształcie muszelek.

Strażacy natomiast wyjaśnili, że w czasie swojej służby pomagają czasem bocianim pisklętom, które nieszczęśliwe wypadły z gniazda. Do ich ratowania używają specjalnych podnośników i wozów bojowych.

Dziś rozgrywka w kółko i krzyżyk nie miała swojego rozstrzygnięcia. Panowie Czesław i Cezary podczas swojej potyczki doprowadzili do remisu, a w dogrywce to Pan Cezary odpowiedział prawidłowo na jedno pytanie więcej i to właśnie on rozpocznie jutrzejszą grę ze stawką 700 zł.

A w kolejnej lekcji języka angielskiego dowiedzieliśmy się, co spotkało zespół Pink Floyd podczas sesji zdjęciowej do okładki płyty „Animals”.

Jutro po raz pierwszy Stacja: Wakacje! pojawi się poza radiowym studiem, a konkretnie w Busku Zdroju

Lekcja języka angielskiego

Did you know that...

the largest brick building in Europe and of the largest ones in the world is actually a decommissioned coal-fired power station located on the south bank of the river Thames in South West London? Designed in the Art Deco brick-cathedral style, it comprises two individual power stations, built in the 1930s and 1950s respectively. The building's impressive dimensions measure 160 metres by 170 metres, with each of the four chimneys reaching a height of 103 metres. The station ceased generating electricity in 1983, but over the past 50 years it has become one of the best known landmarks in London, thanks to its numerous references in popular culture.

Interestingly, it appeared on the cover of Pink Floyd’s 1977 album Animals. For this particular photo shoot, a gigantic inflatable pink pig, made by the Zeppelin company, was roped to one of the southern chimneys in early December 1976. However, the pig broke free of its moorings and flew in the direction of London Heathrow Airport to the astonishment of pilots in approaching planes. One of the pilots reported that fact to the air traffic controller, as a result of which he later had his blood tested for any traces of alcohol. The runaway pig was tracked by police helicopters before coming to ground in Kent. Whether the pig really escaped, or was released on purpose to increase publicity, is not known.

Teraz już wiesz, że...

największym w Europie budynkiem zbudowanym z cegły jest nieużywana już dziś elektrownia Battersea, zlokalizowana w Londynie na południowym brzegu Tamizy. Została zaprojektowana w stylu Art Deco i składa się z dwóch prawie identycznych elektrowni zbudowanych w latach 30-tych i 50-tych ubiegłego wieku. Ma imponujące rozmiary: 160 na 170 metrów, zaś każdy z jej czterech kominów osiąga wysokość 103 metrów. Jej pierwotna działalność zakończyła się w 1983, jednak przez ostatnie 50 lat stała się jednym z bardziej popularnych obiektów w Londynie, zapewne dzięki licznym odniesieniom w popkulturze.

Co ciekawe, elektrownia pojawiła się na okładce albumu Animals z 1977 roku, nagranego przez zespół Pink Floyd. Dla potrzeb sesji zdjęciowej ogromna nadmuchiwana świnia została przymocowana do jednego z południowych kominów na początku grudnia 1976 roku. Wspomniana świnia zerwała się jednak z miejsca cumowania i oddaliła się w kierunku lotniska Heathrow, ku ogromnemu zdziwieniu pilotów nadlatujących samolotów. Jeden z nich zgłosił ten fakt nawigatorowi z wieży, co skutkowało sprawdzeniem trzeźwości pilota już na ziemi. Policyjne helikoptery eskortowały świnię, aż do momentu, kiedy wylądowała gdzieś w hrabstwie Kent. Do dziś nie wiadomo, czy był to przypadek, czy też zaplanowana akcja reklamowa, związana z wydaniem nowego albumu zespołu, bardzo popularnego w Wielkiej Brytanii w tamtym czasie.

Zapamiętaj:

power station – elektrownia

to cease – przerywać, zaprzestawać

landmark – charakterystyczny obiekt

inflatable – nadmuchiwany

to break free – uwolnić się

Posłuchaj lekcji języka angielskiego:

Pytanie:

Używając słówek proszę opisać co się stało podczas sesji zdjęciowej do albumu Animals Pink Floyd. 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Radio Kielce Stacja: wakacje
Skomentuj ten wpis