Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Sandomierz wraca do XVI wieku

Sandomierz jest gotowy na obchody rocznicy Zgody Sandomierskiej. Dokument regulujący relacje między wyznaniami protestanckimi został podpisany w 1570 roku w Kamienicy Oleśnickich, a sygnowali go bracia czescy, kalwini i luteranie.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

11.02.2020 11:02

image 11.02.2020. Sandomierz. Karol Bury - kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce
Komentarze

Program obchodów przygotowały wspólnie: Urząd Miasta, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Kuria Diecezjalna i Polska Rada Ekumeniczna. Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik referatu kultury w sandomierskim magistracie informuje, że uroczystości rozpoczną się 18 kwietnia i potrwają do stycznia przyszłego roku.

Pierwszym wydarzeniem będzie inscenizacja podpisania Zgody Sandomierskiej. Karol Bury, kasztelan sandomierskich rycerzy zapowiada, że specjalnie na tę okazje miasto zostanie udekorowane w sztandary, wystawieni zostaną doborowi strzelcy, którzy strzec będą bezpieczeństwa gości, wszystko będzie przygotowane w taki sposób, aby jak najbardziej odzwierciedlić wygląd i atmosferę XVI-wiecznego miasta.

Sygnatariusze Zgody Sandomierskiej wjadą na stare miasto z trzech stron. Obok Ratusza ustawiony będzie duży stół, za którym zasiądą i będą dyskutować o najważniejszych zapisach aktu. Gdy dojdą do porozumienia, podpiszą dokument.

Główne uroczystości zaplanowano na 20 czerwca. Odbędzie się wtedy uroczysta sesja Rady Miasta, na którą zostali zaproszeni protestanccy biskupi, będzie także msza ekumeniczna w katedrze.

Jak powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, akt w pewnym stopniu stanowił obronę przeciwko kontrreformacji, dzięki temu w Polsce nie było wojen religijnych, a Rzeczpospolita Szlachecka była państwem tolerancyjnym.

- Dzisiaj wracamy do tego dokumentu, znanego na całym świecie, aby w oparciu o tamte przesłanki gdzie jedni uznawali drugich, budować wzajemne relacje, które powinny być nacechowane życzliwością, tolerancją i otwartością - podkreślił biskup Nitkiewicz.

Zgoda Sandomierska została podpisana 14 kwietnia 1570 roku. Bracia czescy, luteranie i kalwini zapisali w niej m.in. wzajemne uznawanie sakramentów i kaznodziejów. Planowano też wspólne synody.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sandomierz bp Krzysztof Nitkiewicz Diecezja Sandomierska Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej RK Sandomierz Katarzyna Knap-Sawicka
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Sandomierz zlikwidował opłatę klimatyczną

Sandomierz zlikwidował opłatę klimatyczną

Wisła Sandomierz wznowiła treningi

Wisła Sandomierz wznowiła treningi

Sandomierz szuka oszczędności

Sandomierz szuka oszczędności