Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolej w skali mikro. Wyjątkowa wystawa w Sędziszowie

Wystawa makiety kolejowej w skali H0 zaprezentowana została w Samorządowym Centrum Kultury w Sędziszowie. Modele oraz makieta pomniejszone zostały 87 razy w stosunku do prawdziwej kolei.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda

08.02.2020 15:54

image 08.02.2020 Sędziszów. Wystawa makiety kolejowej Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce
Komentarze

Pokazane zostały pociągi osobowe i towarowe, które jadą po szynach, mijając m.in. lasy, tunele i mosty.

- Wszystko odbywa się jak na prawdziwych torach, ponieważ przy dźwiękach parowozów również migają światła semaforów oraz przestawiane są rozjazdy - mówi Mateusz Buta ze Stowarzyszenia Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych, które zajmuje się popularyzowaniem modelarstwa, ochroną zabytków oraz materiałów związanych z pojazdami szynowymi.

Jak dodaje, ruch kolejowy na makiecie odbywa się zgodnie z zasadami ruchu kolejowego. Makieta ma długość kilkunastu metrów, a szlak kolejowy zakończony został dwoma stacjami. W ramach ekspozycji prowadzony jest również kurs maszynisty miniaturowego pociągu oraz kreatywne warsztaty dla dzieci.

Wystawa makiety kolejowej przygotowana została przez Stowarzyszenie Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych we współpracy z Samorządowym Centrum Kultury z Sędziszowa.

Jak powiedziała Jolanta Wiekiera, dyrektor placówki, Sędziszów jest miastem z długimi tradycjami kolejarskimi, dlatego zorganizowana została taka prezentacja.

- Miasto związane jest z koleją już od XIX wieku. W 1885 roku ruszyła pierwsza linia z Dąbrowy Górniczej do Dęblina. W Sędziszowie głównym miejscem spotkań jest ul. Dworcowa, gdzie stoi zabytkowy parowóz - dodała dyrektorka.

Wśród oglądających ekspozycję nie zabrakło kolejarzy. Stanisław Ogonowski, który jest już na emeryturze, na kolei przepracował 45 lat. Jak powiedział, przyszedł przypomnieć sobie swoją pracę, ponieważ miłość do kolei pozostaje na całe życie. Ponadto nie brakowało dzieci, które przyszły nie tylko z rodzicami, ale także z dziadkami. One nie kryły swojego zachwytu nad różnorodnością elementów, jakie zaprezentowano.

Stowarzyszenie Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych liczy około 40 członków. Wystawa makiety kolejowej była jedną z propozycji, jakie na tegoroczne ferie przygotowało Samorządowe Centrum Kultury w Sędziszowie.

Sędziszów. Wystawa makiety kolejowej (08.02.2020) [Zdjęcia: 19]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sędziszów kolej RK Jędrzejów
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Młodzi mistrzowie ortografii w Sędziszowie

Młodzi mistrzowie ortografii w Sędziszowie

Najstarsze osiedle w Sędziszowie przejdzie termomodernizację

Najstarsze osiedle w Sędziszowie przejdzie termomodernizację

W Sędziszowie będzie żłobek. Cieszą się nie tylko dzieci, ale i rodzice

W Sędziszowie będzie żłobek. Cieszą się nie tylko dzieci, ale i rodzice

Szachy królowały na pikniku rodzinnym w Sędziszowie

Szachy królowały na pikniku rodzinnym w Sędziszowie