Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Patriotyczna wystawa w sandomierskim BWA

„100-lecie niepodległości Polski w ilustracji 1918-2018”- to tytuł nowej wystawy w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu. Ekspozycja jest pokłosiem XXXIV Międzynarodowego Pleneru Ilustratorów, który odbył się w 2018 roku w Zwierzyńcu z inicjatywy BWA w Zamościu.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

02.02.2020 17:38

image 02.02.2020. Sandomierz. Wystawa „100-lecie niepodległości Polski w ilustracji 1918-2018” Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce
Komentarze

Autorami ilustracji jest kilkunastu artystów z Polski, Ukrainy i Rosji. To m.in: Franciszek Maśluszczak, Marianna Jagoda Mioduszewska czy Zbigniew Kołaczek.

Jak powiedziała dyrektor BWA w Sandomierzu Katarzyna Pisarczyk, autorzy ilustracji prezentują różne techniki i temperamenty. Są m.in. prace plakatowe, które w bardzo czytelny i prosty sposób przemawiają do widza działając na uczucia i wyobraźnię. Jednym z przykładów takiej pracy jest ilustracja przedstawiająca orła w koronie na czerwonym tle. Orzeł ma na nogach kajdany, które się rozpadły. Poniżej jest napis: 100 lat. Są też ilustracje przedstawiające ojców niepodległości m.in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego i Romana Dmowskiego. Niektóre z tych prac mają zabarwienie humorystyczne. Na przykład w burzy włosów Ignacego Paderewskiego jest godło państwa polskiego, a muszka polityka ma kolor biało-czerwony.

Są również ilustracje mówiące o roli kobiet w odzyskaniu niepodległości, zilustrowana została też bitwa pod Śniatyczami z 1920 roku. Jest ponadto drzewo niepodległości oraz ilustracja przedstawiająca gołębia siedzącego w świeżo uwitym gnieździe. Całość zabawiona została w barwach szarości, a skrzydła ptaka mają biało-czerwony kolor.

Wystawa będzie czynna do 23 lutego. 

Sandomierz. Wystawa „100-lecie niepodległości Polski w ilustracji 1918-2018” (02.02.2020) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sandomierz Wystawa BWA Sandomierz BWA RK Sandomierz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Wystawa poplenerowa skarżyskich artystów

Wystawa poplenerowa skarżyskich artystów

Wystawa „Poza kadrem” w ostrowieckiej galerii

Wystawa „Poza kadrem” w ostrowieckiej galerii

Stroje ludowe na fotografiach. Wystawa w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Stroje ludowe na fotografiach. Wystawa w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Wystawa stołów karnawałowych  w sandomierskiej „Marmoladzie”

Wystawa stołów karnawałowych w sandomierskiej „Marmoladzie”