Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Kubuś” jeszcze poczeka na nową siedzibę

Dziewięciu oferentów złożyło dokumenty w przetargu na wykonawcę przebudowy pomieszczeń na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach, pod potrzeby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Różnica między najtańszą, a najdroższą ofertą to aż 11 mln zł.

Autor: Dorota Klusek

15.01.2020 15:10

image Koncepcja architektoniczna nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Wizualizacje. Fot. Pracownia Architektoniczna Cezary Furmanek
Komentarze

Jak mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta miasta, zgłosiły się pojedyncze firmy, jak również konsorcja. - Najtańsza oferta, która do nas wpłynęła, opiewa na ponad 32 mln zł, natomiast najdroższa na 43 mln zł. W tym momencie pracownicy urzędu miasta weryfikują je pod względem formalno-prawnym – mówi rzecznik. Wyniki poznamy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Miasto zaplanowało na realizację tego przedsięwzięcia 30 mln zł. Ta kwota jest więc niewystarczająca, ale Tomasz Porębski zapewnia, że ratusz poszuka brakującej sumy. - Na razie czekamy na zakończenie przetargu, na jego wyniki, żeby dowiedzieć się, jakie pieniądze są potrzebne. Jesteśmy gotowi, żeby ten przetarg rozstrzygnąć. Oczywiście jeśli będą potrzebne dodatkowe pieniądze, z pomocą rady miasta, bo to jest w jej kompetencjach, trzeba będzie je znaleźć, żeby zrealizować inwestycję – zaznacza.

Stworzenie nowej siedziby dla Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach jest tematem, który powraca od wielu lat. Obecna lokalizacja przy ulicy Dużej 9 w Kielcach pozostawia wiele do życzenia. Nie spełnia oczekiwań ani widzów, ani pracowników tej instytucji - mówi Robert Drobniuch, dyrektor „Kubusia”. Przyznaje, że z nowym miejscem wiąże duże nadzieje.

- Wiemy, jak bardzo ważna jest kultura, szczególnie ta skierowana do najmłodszych widzów. Kształtuje pewne postawy, więc musimy stwarzać dla nich warunki, żeby ten widz chciał do nas przychodzić. Nowy budynek pozwoli nam na podniesienie standardów, zarówno tej części dla publiczności, ale też dla artystów, bo będą mieli większa scenę i zaplecze. Myślę też, że okolica jest ciekawa, inspirująca – wyjaśnia.

„Kubuś” ma się mieścić w zabytkowych budynkach na Wzgórzu Zamkowym. Projekt zagospodarowania tego miejsca powstał już przed kilkoma laty. W ubiegłym roku przyszłość inwestycji stanęła pod znakiem zapytania, ponieważ były potrzebne pieniądze na rozstrzygnięcie przetargu związanego z przebudową ulic Witosa i Zagnańskiej. Ostatecznie jednak wygospodarowano środki na realizację „Kubusia”. Pod koniec 2019 roku ogłoszono przetarg na modernizację – przebudowę i nadbudowę pomieszczeń na Wzgórzu Zamkowym.

„Kubuś” ma zająć historyczne budynki. Połączy Dwór Starościński i starą kuźnię. Dwór Starościński będzie budynkiem trzykondygnacyjnym, a w części będzie też czwarta kondygnacja w postaci użytkowej piwnicy. Tu znajdzie się scena duża z miejscem dla 148 osób, sala wielofunkcyjna, czyli scena mała z miejscem dla około 80 widzów, bufet, foyer, toalety dla widzów, szatnia oraz biuro organizacji widowni.

Budynek kuźni będzie stanowił zaplecze administracyjne. Tu będą też pracowanie plastyczne, warsztaty oraz część garderób.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wzgórze Zamkowe Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce Robert Drobniuch Tomasz Porębski
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

„Kubuś” będzie miał nową siedzibę. Miasto ogłosiło przetarg

„Kubuś” będzie miał nową siedzibę. Miasto ogłosiło przetarg

"Kubuś" będzie miał nową siedzibę. Radni zgodzili się na zmiany w budżecie

"Kubuś" czeka na nową siedzibę

„Kubuś” jednym z ważniejszych teatrów lalkowych w kraju

„Kubuś” jednym z ważniejszych teatrów lalkowych w kraju