Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Strażackie kolędowanie w gminie Końskie

Diabeł, Anioł, Śmierć i strażacy odwiedzają domy w gminie Końskie. Kolędnicy-strażacy z Proćwina śpiewają kolędy i przynoszą mieszkańcom życzenia, a przy okazji zbierają na doposażenie lokalnej jednostki.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

28.12.2019 16:50

image 28.12.2019 Proćwin. Kolędnicy-strażacy Fot. Dominika Stefańczyk
Komentarze

Jak informuje Dominika Stefańczyk, odgrywająca rolę Diabła, młodzi strażacy przebierają się za postaci związane z tradycyjnymi przedstawieniami jasełkowymi, część osób kolęduje w mundurach strażackich. Mieszkańcy okolicznych wiosek zawsze ciepło przyjmują kolędników, choć niektóre postaci wywołują kontrowersje.

- Diabeł czy Śmierć nie są popularnymi postaciami, chociaż niemałe zdziwienie wywołują z ich ust życzenia błogosławieństwa Bożego dla domowników. Ulubioną postacią jest Anioł. Zwłaszcza tam, gdzie są dzieci - mówi Dominika.

Jak dodaje Dominika Stefańczyk, w tym roku przy okazji kolędowania zbierane są datki na doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Proćwinie.

- Zbieramy na mundury, hełmy, obuwie strażackie. Wszystko to, w czym wyjeżdżamy do pożarów. Dodatkowo chcemy kupić drobny sprzęt pożarniczy pomocny w akcjach ratowniczych i pożarach - dodaje.

Grupa kolędników-strażaków po raz pierwszy kolędowała 2 lata temu, kiedy ich celem było wsparcie rodziny, która ucierpiała wskutek pożaru domu w Modliszewicach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Końskie kolędowanie RK Kielce Ochotnicza Straż Pożarna
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Herody kolędują jak za dawnych czasów

Herody kolędują jak za dawnych czasów

Kolędowanie czas zacząć!

Kolędowanie czas zacząć!