Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolędowanie prosto z serca na scenie „Kubusia”

Kolędy prosto z serca popłynęły ze sceny Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. W poniedziałek odbyła się tu czwarta edycja Kolędowej TonAkcji, którą zorganizowało Stowarzyszenie Działań Twórczych i Rozwoju „Nawigacja”.

Autor: Dorota Klusek

16.12.2019 20:38

image 16.12.2019 Kielce. Kolędowa TonAkcja w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce
Komentarze

Stowarzyszenie na co dzień zajmuje się działalnością artystyczną, ale także działa na rzecz osób z różnymi niepełnosprawnościami. Jak mówi Aneta Kołodyńska-Salwa, wiceprezes „Nawigacji”, często starają się łączyć oba te obszary, jak to ma miejsce podczas Kolędowej TonAkcji. Impreza ta z edycji na edycję cieszy się coraz większą popularnością.

- Na pierwszym spotkaniu w 2016 roku wystąpiło kilka osób, a teraz zgłasza się ich coraz więcej, chcą wystąpić. Są to osoby z różnymi niepełnosprawnościami - ruchowymi, intelektualnymi, niewidome. Osoby młodsze i starsze, ze środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, fundacji i towarzystw kieleckich, a także seniorzy z domów pomocy - wymienia.

W tym roku na scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” wystąpiło ponad 50 osób.

- Myślę, że dla naszych uczestników to jest bardzo ważne wydarzenie. Długo się do niego przygotowują, chcą się poczuć prawdziwymi artystami. Czują się docenieni, występując na dużej scenie - zaznacza Aneta Kołodyńska-Salwa.

Z tymi słowami zgadza się Iwona Kozak z Klubu Terapeutyczno-Integracyjnego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Kielcach. Podkreśla, że i przygotowania i sam występ mają duże znaczenie dla jej podopiecznych.

- Integrujemy się wszyscy, przebywamy razem, ćwiczymy, mamy jeden cel - chcemy wystąpić, pokazać się z jak najlepszej strony. Rozwijamy swoje talenty, bo mamy mnóstwo zdolnych ludzi w klubie, a teraz mają oni okazję, żeby zaprezentować się szerszemu gronu publiczności. Dzięki temu czują się bardzo ważni, wzrasta ich samoocena i wydaje mi się, że na tym właśnie polega to działanie terapeutyczne - zauważa.

Dawid z klubu „Koło” nie mógł się doczekać swojego występu.

- Jestem człowiekiem utalentowanym, dużo śpiewam, dużo ćwiczę. Wykonamy pastorałkę „Gwiazda na wietrze". Nie denerwuję się, nie mam żadnego stresu - wyjaśnił.

Podczas spotkania ze sceny popłynęły piękne polskie kolędy i pastorałki. Wraz z wykonawcami śpiewała cała widownia, tworząc jeden wielki chór. Artystom towarzyszyli profesjonalni muzycy z zespołu Zmiana Czasu.

Kielce. Kolędowa TonAkcja w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” (16.12.2019) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Niepełnosprawni kolędowanie Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Wielkie kolędowanie na Rynku w Chęcinach

Wielkie kolędowanie na Rynku w Chęcinach