Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Osoby niepełnosprawne uczyły się udzielać pierwszej pomocy

Niepełnosprawni podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Kielcach wzięli udział w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia przeprowadzili wolontariusze Stowarzyszenia Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Autor: Iwona Murawska

13.12.2019 14:48

image 13.12.2019. Kielce. Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2. Warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce
Komentarze

Pod ich okiem uczyli się m.in. tego, jak zareagować, gdy zauważą nieprzytomnego człowieka i jak mu pomóc. Piotr Molasy, prezes stowarzyszenia przyznaje, że osoby niepełnosprawne trudniej przyswajają wiedzę niż osoby zdrowe.

- Osobom z różnymi dysfunkcjami trochę trudniej jest zrozumieć zasady udzielania pierwszej pomocy, dlatego wyjaśniamy im je wolniej, pewne czynności powtarzamy. Jednak takie zajęcia są dla nich istotne nie tylko dlatego, że uczą się jak pomagać potrzebującym, ale także dlatego, że jesteśmy dla nich kimś, kto się nimi interesuje - dodał Piotr Molasy.

W warsztatach udział wziął m.in. Bartek. Jak powiedział, dzięki temu teraz już wie, jak pomóc osobie poszkodowanej.

- Najpierw należy podejść do takiej osoby i sprawdzić, czy oddycha. Gdy oddycha, trzeba zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999. Natomiast jeśli nie oddycha, wtedy wykonujemy 30 uściśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy. Tak postępujemy aż poszkodowany nie odzyska oddechu lub do czasu przyjazdu karetki pogotowia - wyjaśnił Bartek.

Podobne warsztaty odbyły się dziś również w Szkole Podstawowej nr 14 Specjalnej w Kielcach oraz w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej przy ulicy Słowackiego w Kielcach.

Kielce. Warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (13.12.2019) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Niepełnosprawni pierwsza pomoc RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Pierwsza pomoc i przepisy ruchu drogowego to dla nich pestka

Pierwsza pomoc i przepisy ruchu drogowego to dla nich pestka

Jak ratować tonącego? Nauka pierwszej pomocy w Sielpi

Jak ratować tonącego? Nauka pierwszej pomocy w Sielpi