Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Badania kliniczne szansą na rozwój medycyny

Medycyna to ta dziedzina, która rozwija się bardzo dynamicznie. Służą do tego m.in. badania kliniczne, dzięki którym lekarze mogą jeszcze szybciej i skuteczniej pomagać chorym. O roli badań klonicznych we współczesnej medycynie rozmawialiśmy w „Czasie dla zdrowia” z prof. Marcinem Pasiarskim, kierownikiem Kliniki Hematologii i Transplantologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Autor: Iwona Murawska

11.12.2019 15:26

image 11.12.2019. Kielce. Na zdjęciu: prof. Marcin Pasiarski Fot. Kamil Król / Radio Kielce
Komentarze

- Jaki jest cel badania klinicznego?

To jest bardzo istotna dziedzina medycyny, w której faktycznie mamy ogromny postęp. Badania kliniczne służą poznawaniu nowych terapii, nowych wytycznych dla dotychczas istniejących terapii, ale przede wszystkim służą powstawaniu nowych leków. Proces powstawania nowych terapii i leków jest bardzo skomplikowany, wieloetapowy i z reguły trwa wiele lat. Badania kliniczne umożliwiają przyspieszenie wprowadzania nowych leków do codziennej praktyki.

- Czy w badaniu klinicznym zdarzają się działania niepożądane badanych leków?

Tak, dlatego te badania kliniczne są prowadzone. Tak naprawdę dopiero w ich trakcie jest określane, jakie te działania niepożądane mogą być. To się dzieje w pierwszej i drugiej fazie. Natomiast w trzeciej i czwartej skupiamy się na ich efektywności.

- Jacy pacjenci są włączani do takich badań?

To są te osoby, u których wyczerpano dotychczasowe możliwości leczenia, co oznacza, że nie mamy już dla nich żadnego leku i sposobu postępowania, który mógłby choremu pomóc. W związku z tym takiego pacjenta, oczywiście za jego zgodą, kierujemy do badań klinicznych. Zgodę wyrazić muszą także m.in. komisja bioetyczna, ministerstwo zdrowia.

POSŁUCHAJ ROZMOWY:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Marcin Pasiarski
icon-comment

Skomentuj ten wpis