Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Czy podczas ciąży można uprawiać aktywność fizyczną? Jakie ćwiczenia przyszłe mamy mogą wykonywać i czy ciężarne kobiety mogą chodzić na basen? Na te pytania w „Czasie dla zdrowia” odpowiadała Małgorzata Góźdź – Morawska, instruktor fitness i rekreacji ruchowej.

Autor: Iwona Murawska

25.11.2019 14:41

image 25.11.2019. Kielce. Małgorzata Góźdź – Morawska, instruktor fitness i rekreacji ruchowej Fot. Kamil Król / Radio Kielce
Komentarze

- Czy kobieta, która jest w ciąży powinna uprawiać sport?

Jak najbardziej tak, a nawet powinien być to obowiązek każdej z przyszłych mam. Oczywiście wcześniej trzeba to skonsultować to z lekarzem. Gdy ten nie będzie widział przeciwwskazań do uprawnia sportu, wówczas kobieta może jak najbardziej być aktywna także podczas tego szczególnego czasu, jakim jest ciąża.

- Jakie ćwiczenia może wykonywać kobieta w ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży mogą to być ćwiczenia bardziej wysiłkowe. Mogą to być nawet lekkie joggingi, truchtanie. Dziecko w tym czasie jest zabezpieczone naturalnie przez wody płodowe. W drugim i trzecim trymestrze ciąży zalecane są ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie posturalne. Można również ćwiczyć mięśnie brzucha. Można je wykonywać zarówno w pozycji klęczącej, jak i stojącej. Ćwiczenia w ciąży przygotowują cały organizm do tego, co w niedługim czasie nadejdzie, czyli poród.   

-  Czy kobiety ciężarne mogą uprawiać fitness w wodzie?

Oczywiście, że tak. Kieleckie baseny mają czystą wodę, jest ona systematycznie sprawdzana i wymieniana. Przyszłe mamy w wodzie mogą ćwiczyć, np. z deską, czy makaronem. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna wyzwala endorfinę, czyli hormon szczęścia. Dlatego ruch w ciąży jest jak najbardziej wskazany.

Część pierwsza:

Część druga: 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Czas dla zdrowia
icon-comment

Skomentuj ten wpis