Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zanieczyszczone powietrze powoduje nowotwór

80 proc. zanieczyszczeń produkowanych jest nie w fabrykach, a w gospodarstwach domowych stwierdził Paweł Rybojad, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej w ŚCO. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbyła się konferencja poświęcona zagrożeniom wynikającym z zanieczyszczenia powietrza.

Autor: Iwona Murawska

19.11.2019 13:51

image 19.11.2019. Kielce. Spotkanie „Czyste powietrze” w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Mówi: Renata Ciesielska - WFOŚiGW Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce
Komentarze

Jak zauważył, zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy jest odpowiedzialne za powstawanie nowotworów, m.in. raka płuca.

- Cząsteczki, które są znacznie mniejsze niż ziarnko piachu przenikają poprzez płuca do naszego krwioobiegu i wędrując do wielu narządów powodując drażnienie komórek. Mogą doprowadzić do rozwoju chorób nowotworowych. Najbardziej śmiertelną i wywołaną m.in. przez zanieczyszczenie  jest rak płuc - dodał Paweł Rybojad. 

Zanieczyszczenie powietrza sprzyja powstawaniu również nowotworów pęcherza moczowego, jelita grubego, trzustki i żołądka. Ma również wpływ na powstawanie chorób krążenia oraz chorób płuc.

W województwie świętokrzyskim jest 12 stacji monitoringu jakości powietrza, w tym dwie stacje mobilne, które co roku zmieniają lokalizację. W przyszłym roku ten system powiększy się o kolejne dwie - informuje Joanna Jędras z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Kielcach.

- Sytuacja dotycząca jakości powietrza w naszym województwie jest podobna jak w innych południowych i środkowych regionach kraju, poza województwem małopolskim i śląskim. W całej Polsce przekroczone są normy stężenia benzoalfapirenu i pm 10. Substancje te zawierają rakotwórcze metale ciężkie, mogą powodować raka, jak również działać szkodliwie na dziecko w łonie matki - dodała Joanna Jędras.

Spotkanie „Czyste powietrze” w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zorganizowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia finansowanego przez Ministra Zdrowia.

19.11.2019. Kielce. Spotkanie „Czyste powietrze” w Świętokrzyskim Centrum OnkologiiFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ ŚCO Ministerstwo Zdrowia RK Kielce program „Czyste powietrze”
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Gęsta mgła i smog w regionie. Ekspert zaleca ograniczenie spacerów

Gęsta mgła i smog w regionie. Ekspert zaleca ograniczenie spacerów

Akcja

Akcja "SMOG" na świętokrzyskich drogach

Końskie walczą ze smogiem - mieszkańcy zobaczą czy powietrze jest zanieczyszczone

Końskie walczą ze smogiem - mieszkańcy zobaczą czy powietrze jest zanieczyszczone

Zanieczyszczone powietrze w Ostrowcu. Czujniki wykazały przekroczenie norm [WYNIKI]

Zanieczyszczone powietrze w Ostrowcu. Czujniki wykazały przekroczenie norm [WYNIKI]