Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Spotkanie autorskie z Justyną Kopińską

Spotkanie autorskie z Justyną Kopińską - dziennikarką prasową, z wykształcenia socjologiem, autorką reportaży i książek odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz

08.11.2019 09:14

image 07.11.2019. Kielce. Spotkanie autorskie z Justyną Kopińską w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach Fot. Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Radio Kielce
Komentarze

Kopińska pochodzi z Małopolski, przez wiele lat mieszkała w Kenii, Stanach Zjednoczonych - gdzie zdobywała doświadczenie dziennikarskie i Wielkiej Brytanii. W 2011 rozpoczęła współpracę z "Gazetą Wyborczą" tekstem "Gej Twoim bratem w Kościele" - o wierzących homoseksualistach i ich relacjach z kościołem katolickim. Na łamach gazety opublikowała także m.in. wywiady z ostatnim klezmerem Leopoldem Kozłowskim "Ostatni klezmer" i "Biedni to nie są grzeczne aniołki" - rozmowę z siostrą Małgorzatą Chmielewską.
 
Twórczość Kopińskiej przyniosła jej wiele nagród, m.in. jako pierwsza Polka została uhonorowana nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award, ale też w 2014 - Nagrodą Dziennikarską Amnesty International Pióro Nadziei, a rok później była najczęściej nagradzaną polską dziennikarką, zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Rok 2016 przyniósł jej MediaTory w kategorii ReformaTOR.
 
„Dziennikarstwo to dla mnie oddanie głosu tym, którzy na co dzień go nie mają” - to życiowe motto Justyny Kopińskiej, która jest autorką tytułów: "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" - 2015, "Polska odwraca oczy" - 2016, "Z nienawiści do kobiet" - 2018, "Obłęd" - 2019 rok.

Justyna Kopińska podczas spotkania w Kielcach mówiła o początkach pracy reporterskiej w gazecie, a także o metodyce pisania swoich reportaży. Najczęściej pracuje wtedy z kryminologami, policjantami i prokuratorami. Pisarka-reporterka wyznała też, że ta praca z ofiarami i samymi przestępcami wiele kosztuje - przede wszystkim psychologicznie - samego reportera. Mówiła również o początku nowej drogi pisarskiej. Ostatni tytuł „Obłęd” jest reportażem fabularyzowanym. A następna książka będzie powieścią i ukaże się w przyszłym roku - zapowiedziała.

Po spotkaniu przez blisko godzinę Justyna Kopińska podpisywała swoje książki.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską

Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską

Spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską

Spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską