Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Iliada” w dwóch wymiarach. Widzowie nagrodzili spektakl gromkimi brawami

Przejmujące widowisko z doskonałą grą aktorską i piękną muzyką mogli obejrzeć widzowie w teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. „Iliada” Homera w reżyserii Jerneja Lorenci ze Słowenii okazała się poruszającą, uwspółcześnioną historią wojny trojańskiej. Wystawiono ją w ramach II Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego.

Autor: Izabela Mortas

28.10.2019 06:39

image 27.10.2019. Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego. Spektakl „Iliada” Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Choć opowieść była mocno osadzona w epopei Homera, trudno mówić o klasycznym ujęciu dzieła. Od samego początku widz miał wrażenie, że znajduje się w dwóch wymiarach. Jednym jest świat antyczny, właściwy opowiadanej historii, drugi - współczesny. Bohaterowie porzucają antyczne stroje na rzecz dzisiejszych garniturów i wcielają się w odgrywane przez siebie role Greków, Trojan i bogów.

W pierwszym akcie widzowie oglądają przygotowania do wojny i bohaterów targanych silnymi namiętnościami. Żądze i instynkty wyzwalają w człowieku to, co najgorsze   okrucieństwo.

Sztuka spodobała się kieleckiej publiczności. Widzowie obdarowali aktorów gromkimi brawami na stojąco. Komentarze po spektaklu były bardzo pochlebne. Wojciech Gepner przyznał, że była to sztuka, która z festiwalowych propozycji najbardziej mu się spodobała.

- Sztuka złożona, nieoczywista. Choć była długa, to nie traciła nawet na chwilę dynamiki. Nie przeszkadzało także to, że trzeba było czytać napisy. Wysoki poziom aktorski, świetna reżyseria plus elementy śpiewane - oceniał.

Aktor Sebastian Perdek przyznał, że sztukę miał okazję oglądać po raz drugi.

- Pierwszy raz widziałem ją w Rumunii, gdzie sam grałem na festiwalu. Myślałem nawet, by pojechać do Słowenii, aby zobaczyć sztukę raz jeszcze. To jedno z najważniejszych przedstawień, jakie w życiu widziałem. Poruszające jest dla mnie także to, że Słowenia wyrosła na kulturze antycznej. Z kolei aktorzy mają silny przekaz ze względu na własne doświadczenia wojny bałkańskiej - mówił.

„Iliada” była przedostatnim spektaklem zagranym w ramach kieleckiego festiwalu. Na zakończenie organizatorzy proponują mondram z Krystyną Jandą „Zapiski z wygania”, który w poniedziałkowy wieczór będzie można zobaczyć na kieleckiej scenie dramatycznej.

Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego. Spektakl „Iliada” (27.10.2019) [Zdjęcia: 23]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Teatr Żeromskiego RK Kielce Międzynarodowy Festiwal Teatralny
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Hip-hop w militarnym otoczeniu na kieleckim festiwalu

Hip-hop w militarnym otoczeniu na kieleckim festiwalu

Największe przeboje Maanamu i Kory na kieleckiej scenie dramatycznej

Największe przeboje Maanamu i Kory na kieleckiej scenie dramatycznej

Michał Kotański: muzyka ma przyciągnąć widza [OGLĄDAJ]

Michał Kotański: muzyka ma przyciągnąć widza [OGLĄDAJ]

Teatr zaprasza na festiwal. Repertuar dla każdego [PROGRAM]

Teatr zaprasza na festiwal. Repertuar dla każdego [PROGRAM]