Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Spotkanie „Wojna według Karskiego” na Plantach

W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. J. Karskiego odbyło się spotkanie z Tomaszem Łubieńskiem p.t. "Wojna według Karskiego".

Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz

09.10.2019 12:49 / Aktualizacja 10.10.2019 06:33

image   Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce
Komentarze

W tym roku ukazała się książka pod tym właśnie tytułem, która jest opowieścią o życiu Jana Karskiego, legendarnego kuriera z czasów II wojny światowej, który wchodził do warszawskiego getta i obozu w Izbicy Lubelskiej, przedostawał się przez granicę górami i dotarł nawet do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdał Rooseveltowi relację z sytuacji w okupowanej Polsce i eksterminacji Żydów. Ale oprócz rysu biograficznego autor przedstawił także poglądy bohatera książki między innymi na wojnę, Holokaust i Polskę, tę przedwojenną, wojenną i powojenną oraz tło historyczne, polityczne i społeczne tamtych czasów. 

Polemikę z Tomaszem Łubieńskim, autorem książki o Janie Karskim, poetą, prozaikiem i dramaturgiem poprowadził Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Tomasz Łubieński  jest też znawcą francuskiego teatru, literatury i języka, autorem wielu esejów historycznych m. in. "Bić się czy nie bić", "Bohaterowie naszych czasów", "Ani tryumf, ani zgon", a także biografii "M jak Mickiewicz", współzałożycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich  i członkiem PEN Clubu. 

Po spotkaniu Tomasz Łubieński podpisywał swoje książki.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis