Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ziobro: Fundusz Sprawiedliwości wspiera szpitale [OGLĄDAJ]

Kolejne rządowe dotacje trafiły do województwa świętokrzyskiego. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał umowy z przedstawicielami kilku instytucji na zakup sprzętu medycznego.

Autor: Monika Miller

07.10.2019 12:44

image 07.10.2019. Kielce. Konferencja ministra Zbigniewa Ziobro. Podpisanie umów na zakup sprzętu medycznego. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości i Mariusz Gosek - członek zarządu województwa świętokrzyskiego Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce
Komentarze

Fundusze trafią m.in. do Centrum Ratownictwa Medycznego w powiecie opatowskim i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze.

Zbigniew Ziobro przypomniał, że po objęciu funkcji zmienił formułę Funduszu Sprawiedliwości, z którego pochodzą pieniądze. Po reformie, trafiają one także do instytucji, które zajmują się pracą na rzecz osób pokrzywdzonych. Wcześniej były przekazywane głównie podmiotom zajmującym się udzielaniem pomocy prawnej lub psychologicznej.

- Zapadła decyzja, aby pieniądze były przekazywane także na zakup sprzętu medycznego. Jest on niezbędny dla pacjentów, którzy trafiają do szpitala po wypadku drogowym, gdzie lekarze i personel medyczny ratuje ich zdrowie i życie - dodał minister.

Rządowe pieniądze zostały przekazane m.in. do Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach. Marta Solnica, dyrektor instytucji informuje, że dzięki temu uda się kupić sześć urządzeń do masażu klatki piersiowej. Jedno kosztuje około 46 tys. złotych.

Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze wyjaśnia, że pieniądze zostaną przeznaczone na zakup aparatu do znieczulenia, który będzie dostępny na bloku operacyjnym. Koszt aparatury wynosi około 180 tys. złotych, z czego 150 tys. zł. to środki ministerialne.

- Na bloku operacyjnym sprzęt musi być niezawodny. Mamy sześć sal i sześć aparatów. Musimy mieć jeden w rezerwie, w razie gdyby inny uległ awarii - dodaje Youssef Sleiman.

150 tys. trafiło także do Opatowa na zakup nowoczesnego aparatu USG do szpitala św. Leona - informuje Tomasz Staniek, starosta opatowski.

- Urządzenie będzie służyło osobom pokrzywdzonym w wypadkach drogowych i w innych wypadkach losowych. Wykonuje się z nim jedno z pierwszych, podstawowych badań - dodał starosta.

Te pieniądze są bardzo potrzebne w naszym województwie - powiedział senator Solidarnej Polski Jacek Włosowicz.

- W ramach prowadzonej polityki równomiernego wzrostu staramy się o to, aby nasz region nie był pomijany w żadnych inwestycjach. To jak pozyskujmy środki z Funduszu Sprawiedliwości jest tego przykładem - powiedział parlamentarzysta.

Mariusz Gosek, członek zarządu województwa zauważył, ze to kolejne pieniądze, które w tym roku trafiły do regionu z Funduszu Sprawiedliwości.

Kilkanaście dni temu do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przekazano 4 mln złotych. Dziś do jednostek trafił kolejny milion.

 

Obejrzyj rozmowę z ministrem Zbigniewem Zbiobro w Radiu Kielce


icon-tag

Tagi do tego wpisu

Zbigniew Ziobro RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Ziobro: miliardy odebrane przestępcom

Ziobro: miliardy odebrane przestępcom

Ziobro: akt oskarżenia ws. prywatyzacji KKSM już gotowy [ROZMOWA]

Ziobro: akt oskarżenia ws. prywatyzacji KKSM już gotowy [ROZMOWA]

Miliony złotych na ratowanie ludzkiego życia

Miliony złotych na ratowanie ludzkiego życia