Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Podejmują trudne starcie. ŚCO promuje akcję walki z rakiem

Ponad 17 tysięcy uczniów z 84 świętokrzyskich placówek wzięło udział w minionym roku szkolnym w akcji zorganizowanej przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii. W ramach szóstej edycji programu Europejski Kodeks Walki z Rakiem specjaliści z ŚCO, jak również nauczyciele z poszczególnych szkół prowadzili dla uczniów pogadanki profilaktyczne - informuje Jadwiga Zapała, specjalista ds. promocji zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Autor: Iwona Murawska

02.10.2019 21:02

image   Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce
Komentarze

- Mamy również ciągle rosnącą liczbę rodziców, która bierze udział w różnych programach. To dzięki nauczycielom, którzy podczas spotkań informują ich o możliwości skorzystania z tej formy profilaktyki. Wielu dorosłych przyjeżdża do nas na te badania, ale my także jeździmy nawet do tych najmniejszych miejscowości naszym cytobusem, gdzie kobiety na miejscu mogą wykonać cytologię - dodała Jadwiga Zapała.

Akcja profilaktyczna prowadzona była m.in. w Szkole Podstawowej w Staszowie. Jak powiedziała w Anna Skubera, nauczycielka biologii w tej placówce, uczniowie chętnie słuchali informacji dotyczących współczesnych zdrowotnych zagrożeń.

- Na spotkaniach mówimy o możliwościach uniknięcia nowotworów i zwracamy uwagę przede wszystkim na właściwy sposób odżywiania się oraz aktywność fizyczną. Niestety, ale w dobie internetu, smartfonów i tabletów dzieci ruszają się coraz mniej - dodała Anna Skubera.

Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że rolą pracowników szpitala jest nie tylko leczenie i pomoc osobom chorym, ale także uświadamianie społeczeństwa w zakresie zdrowego stylu życia, stąd po raz kolejny ŚCO włączyło się w ten program.

- Powiedzenie, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci - cały czas jest jak najbardziej aktualne. Mamy świadomość, że garstka onkologów nie wygra walki z rakiem. Natomiast nauczyciele są naszymi naturalnymi partnerami w walce z nowotworami. Przez te kilka lat mają możliwość wpajania uczniom zasad zdrowego stylu życia, życia wolnego od nałogów - dodał profesor Stanisław Góźdź.

Jeśli szkoła chce wziąć udział w programie powinna swój akces zgłosić do Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Deklaracje zbierane będą do 30 października.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO Stanisław Góźdź RK Kielce walka z rakiem
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Porozmawiają i ostrzegą przed rakiem nerek

Porozmawiają i ostrzegą przed rakiem nerek

Trwa Europejski Tydzień Walki z rakiem Szyjki Macicy

Trwa Europejski Tydzień Walki z rakiem Szyjki Macicy

Przełomowa metoda w walce z rakiem

Przełomowa metoda w walce z rakiem

W Suchedniowie nie cyckały się z rakiem

W Suchedniowie nie cyckały się z rakiem