Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wojewoda w Sulisławicach. Mówiła o programach wprowadzonych przez rząd

Podczas spotkania z mieszkańcami gminy Łoniów wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przypomniała najważniejsze programy wprowadzone przez rząd w tej kadencji. Spotkanie odbyło się w Sulisławicach.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

11.09.2019 21:10

image 11.09.2019. Sulisławice. Spotkanie Agaty Wojtyszek - wojewody świętokrzyskiego z mieszkańcami gminy Łoniów Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce
Komentarze

Wojewoda przypomniała, że program Rodzina 500 plus w województwie świętokrzyskim został  wprowadzony najszybciej w kraju.

- Wsłuchując się w głos Polaków, od 1 lipca tego roku wprowadzone zostało rozwiązanie, że 500 złotych trafia także do pierwszych dzieci, niezależnie od dochodów. Teraz już większość mieszkańców województwa świętokrzyskiego złożyła wnioski. Termin mija z końcem września. Pieniądze będą wypłacane z wyrównaniem od 1 lipca - dodała wojewoda.

Przypomniała również program Senior plus, w ramach którego samorządy starają się o dofinansowanie na tworzenie klubów dla seniorów, gdzie starsze osoby mają zagospodarowany czas wolny, uczestniczą w różnych zajęciach, mają rehabilitację. W gminie Łoniów wkrótce powstanie taki klub dla 15 osób. Wojewoda zachęcała wójta Szymona Kołacza, uczestniczącego w tym spotkaniu, aby starał się o dofinansowanie na następne kluby seniora, ponieważ bardzo się one sprawdzają. W Kielcach na przykład są niemal na każdym osiedlu.

Agata Wojtyszek zwróciła również uwagę na program Maluch plus, w którym gminy otrzymują dofinansowanie na żłobki i inne formy opieki dla dzieci do lat 3.

- Na terenie naszego województwa tylko w tym roku powstało 414 takich miejsc, podczas gdy za rządów moich poprzedników w ciągu ośmiu lat utworzono ich 800. Ten znaczny wzrost nie bierze się z niczego, prowadzimy dużą promocję tego programu - stwierdziła wojewoda. Podczas spotkania mowa była również o pieniądzach na remonty i budowę dróg gminnych i powiatowych.  Wojewoda Wojtyszek poinformowała, że nigdy dotąd nie było tak dużych pieniędzy na Fundusz Dróg Samorządowych.

- Wcześniej z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej dostawaliśmy maksymalnie 40 mln zł na cale województwo. Tymczasem, tylko w tym roku samorządy zgłosiły już 306 zadań i wszystkie będą realizowane na łączną kwotę ponad 320 mln zł. To są środki finansowe, które niebawem będziemy przekazywać samorządom - powiedziała wojewoda.

Przypomniała też o zmianach w tym programie. Jedna z nich to zwiększenie wysokości dofinansowania, które wcześniej wynosiło 50 proc. a teraz od 50 do 80 proc. Ponadto samorządy mogą realizować inwestycje w cyklu kilkuletnim, nie muszą ich wykonać i rozliczyć w tym samym roku, w którym otrzymali dotację.

W przypadku tzw. powodziówek, czyli pieniędzy na remonty dróg zniszczonych w wyniku klęsk żywiołowych, np. nawalnych deszczy dofinansowanie dla samorządów wynosi 80 proc.

Wojewoda Agata Wojtyszek startuje do Sejmu z listy PiS.

Sulisławice. Spotkanie Agaty Wojtyszek - wojewody świętokrzyskiego z mieszkańcami gminy Łoniów (11.09.2019) [Zdjęcia: 5]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sulisławice Łoniów Agata Wojtyszek Rodzina 500+ RK Sandomierz Maluch Plus Senior Plus Fundusz Dróg Samorządowych Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej wybory parlamentarne 2019
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Wojewoda: PiS umie rozmawiać z Polakami

Wojewoda: PiS umie rozmawiać z Polakami

Kampania w Krzyżtoporze. Wojewoda mówiła o S74 i gruntach wokół zamku

Kampania w Krzyżtoporze. Wojewoda mówiła o S74 i gruntach wokół zamku

Wojewoda spotkała się z mieszkańcami gminy Brody

Wojewoda spotkała się z mieszkańcami gminy Brody

Wojewoda: coraz więcej rodzimego uzbrojenia trafia do polskiej armii

Wojewoda: coraz więcej rodzimego uzbrojenia trafia do polskiej armii