Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyskie i podkarpackie wspólnie realizują inwestycje drogowe

​Zarządy województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego podejmować będą wspólne działania na rzecz inwestycji drogowych i kolejowych. Podczas wspólnego posiedzenia obu zarządów, które odbyło się w Zamku Królewskim w Sandomierzu wystosowano stanowisko do Ministra Rozwoju Krzysztofa Kwiecińskiego w sprawie wsparcia inwestycji, które polepszą komunikację w obu regionach. Chodzi m. in. po budowę drogi S74.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

11.09.2019 16:04

image 11.09.2019. Sandomierz. Wspólne posiedzenie zarządów województw świętokrzyskiego i podkarpackiego Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce
Komentarze

Mariusz Gosek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego przypomniał, że były pewne problemy, jak chociażby w miejscowości Mniów, gdzie długo toczył się spór, który spośród czterech wariantów przebiegu drogi wybrać.

- Uważam, że przebrnęliśmy przez najtrudniejsze momenty i przy dobrej współpracy  z województwem podkarpackim uda się sprawnie to zadanie zrealizować - dodał Mariusz Gosek.

Na liście wspólnych priorytetów dla województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego jest również modernizacja linii kolejowej nr 25, która biegnie m. in. przez Końskie, Skarżysko na Podkarpacie. Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział, że dzięki modernizacji tej linii skrócony zostanie dojazd do Warszawy, nawet o półtorej godziny.

- To są żywotne interesy gospodarcze i społeczne naszych obu województw. To jest ważne, aby wiele rzeczy robić razem, bo to zmniejsza koszty, powoduje, że relacje pomiędzy regionami będą bardziej skuteczne i efektywne - stwierdził marszałek Ortyl.

W ramach wspólnych inwestycji z zakresu infrastruktury komunikacyjnej są także wiślane trasy rowerowe. Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski powiedział, że warto wejść w ten program realizowany już w górnym biegu Wisły. Po pierwsze jest na to zapotrzebowanie, a  po drugie, takie trasy wzdłuż Wisły biegną w większości po wałach, nie trzeba ich budować od podstaw, są tańsze od budowy ścieżek rowerowych w miastach i w ich sąsiedztwie.

Na wspólnym posiedzeniu zarządów poruszono również temat szklaków łączących zwiedzanie zabytkowych miejsc z walorami przyrodniczymi. Taki program realizuje już Podkarpacie. Województwo świętokrzyskie zainteresowane jest tym pomysłem i będzie go wdrażać.

11.09.2019. Sandomierz. Wspólne posiedzenie zarządów województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Od lewej: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego i Mariusz Gosek - członek zarządu województwa świętokrzyskiegoFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skarżysko-Kamienna Końskie Andrzej Bętkowski Wisła droga krajowa nr 74 (S74) RK Sandomierz RK Kielce Ministerstwo Rozwoju linia kolejowa nr 25 Mariusz Gosek Zamek Królewski Krzysztof Kwieciński Władysław Ortyl
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Jakie będzie Świętokrzyskie w 2030 roku?

Jakie będzie Świętokrzyskie w 2030 roku?

Świętokrzyskie było ostatnie. Dzięki temu programowi jest liderem

Świętokrzyskie było ostatnie. Dzięki temu programowi jest liderem

Świętokrzyskie zabytki ze wsparciem ministerstwa kultury

Świętokrzyskie zabytki ze wsparciem ministerstwa kultury

Świętokrzyskie projekty dziedzictwa kulturowego wspierane przez resort

Świętokrzyskie projekty dziedzictwa kulturowego wspierane przez resort