Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolejne cenne elementy kolegiaty w Skalbmierzu zyskają nowy blask

Prace związane z renowacją północnej części zakrystii w kolegiacie w Skalbmierzu zbliżają się ku końcowi. Zarówno szafki, kredensy, rzeźby i obrazy, które na skutek wilgoci uległy zniszczeniu, praktycznie zostały już odnowione.

Autor: Marta Gajda

11.09.2019 15:28

image 11.09.2019. Skalbmierz. Prace związane z renowacją północnej części zakrystii w kolegiacie zbliżają się ku końcowi Fot. Marta Gajda / Radio Kielce
Komentarze

Andżelika Baszyńska, konserwator zabytków zaznacza, że na końcowy etap prac konserwatorskich północnego przęsła zakrystii w Skalbmierzu, składa się pełna konserwacja estetyczna XVII-wiecznych drewnianych kredensów. Jak dodaje, obecnie wykonywane są prace, które pozwolą przywrócić obiektowi pierwotny wygląd.

- Używamy farb akrylowych, które mieszamy ze specjalnym gęstym spoiwem i wodą. Na całość położony zostanie tzw. werniks - lakier artystyczny, roztwór naturalnej lub syntetycznej twardej żywicy w olejku lotnym, alkoholu lub innym rozpuszczalniku, który nada połysk - zaznacza konserwator.

Jak informuje Marian Fatyga, proboszcz kolegiaty, obecnie do renowacji oddane zostały również pochodzące z XIX wieku metalowe drzwi, zarówno te główne wejściowe do kolegiaty, jak i drzwi od tzw. kruchty północnej. Jak dodaje, prace polegają m. in. na wzmocnieniu elementów metalowych, usunięciu rdzy, uzupełnieniu ubytków. Będzie zamontowana także specjalna tzw. puszkowa klamka.

- Na skutek szkodników, temperatury, wilgoci, mrozu drzwi uległy zniszczeniu. Po modernizacji zyskają odcień malachitowy z ocynkowanymi elementami metalowych lilijek i odmalowaną ciemną kratownicę - mówi proboszcz.

Jak dodaje, drzwi na swoje miejsce wrócą pod koniec listopada tego roku. Na ten cel parafia otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 30 tys.  zł, z czego wkład własny parafii wynosi 20 tys.

Z kolei prace renowacyjne w północnej części zakrystii to koszt ponad 80 tys. zł. W planach jest również renowacja tzw. łuku tęczowego z końca XVII wieku, który łączy prezbiterium z nawą główną. W kolejnych latach renowacji zostaną poddane również boczne ołtarze oraz mur okalający kolegiatę.

Skalbmierz. Prace związane z renowacją północnej części zakrystii w kolegiacie zbliżają się ku końcowi (11.09.2019) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skalbmierz RK Kazimierza Wielka ks. Marian Fatyga Andżelika Baszyńska
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

W Skalbmierzu modlą się śpiewając

W Skalbmierzu modlą się śpiewając

Powstanie ranking historycznych wydarzeń w Skalbmierzu

Powstanie ranking historycznych wydarzeń w Skalbmierzu

W Skalbmierzu znowu jest kino

W Skalbmierzu znowu jest kino

W Skalbmierzu modlono się za ofiary wypadków i ich rodziny

W Skalbmierzu modlono się za ofiary wypadków i ich rodziny