Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Miejskie stypendia dla najlepszych uczniów, zamiast dla ukraińskich studentów?

Zamiast wypłacać stypendia dla studentów z Winnicy na Ukrainie, władze Kielc chcą nagradzać najlepszych absolwentów szkół średnich z Polski i zagranicy. Ma to przyciągać kandydatów na kieleckie uczelnie.

Autor: Daniel Lenart

11.09.2019 14:51

image Na zdjęciu: Marcin Różycki - zastępca prezydenta Kielc Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Jak mówi Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc, jest już projekt uchwały w tej sprawie.

- Są trzy podstawowe warunki, od których zależy, czy student pierwszego roku może otrzymać stypendium. Najważniejsze to oczywiście świadectwo i wynik matury. W przypadku osób spoza Polski będą odpowiednie przeliczniki stopni. Dodatkowe punkty otrzymają laureaci olimpiad, podobnie wynagrodzimy działalność społeczną - tłumaczy Marcin Różycki.

Stypendium ma wynosić do 500 złotych miesięcznie i otrzyma je 50 najlepszych kandydatów. Pieniądze będą dostawali przez rok.

Jarosław Karyś, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta ostrożnie wypowiada się na temat pomysłu nowej formuły stypendiów. Jak mówi obecny system działa bardzo dobrze.

- Widzimy pewne wady nowego rozwiązania, dlatego jestem dość sceptyczny wobec zmiany formuły. Ale niczego nie przesądzam. We wtorek mamy spotkanie klubu radnych i będziemy wspólnie analizowali projekt uchwały - mówi Jarosław Karyś.

Zdaniem Marcina Różyckiego, na zmianie formuły nie stracą obecni stypendyści z Winnicy. Co więcej, dodatkowe punkty przy ubieganiu się o pieniądze będą mieli absolwenci szkół w miastach partnerskich Kielc. Jak podkreśla zastępca prezydenta, nowa formuła jest potrzebna, bo daje szansę na stypendium uczniom kieleckich szkół średnich. W przyszłym tygodniu projekt uchwały trafi na sesję Rady Miasta.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

stypendium RK Kielce Jarosław Karyś Marcin Różycki
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Studentom z Winnicy będzie trudniej o stypendium

Studentom z Winnicy będzie trudniej o stypendium