Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Czy posiarkowe wyrobisko doprowadzi do zalania trzech gmin?

Zarządy województw świętokrzyskiego i podkarpackiego chcą wspólnie rozwiązać problem z wyrobiskiem posiarkowym w Piasecznie, w gminie Łoniów.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

11.09.2019 14:45

image Piaseczno. Wyrobisko pokopalniane Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Podczas wspólnego posiedzenia, które odbyło się w Sandomierzu wystosowano stanowisko do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, z prośbą o wsparcie tych działań, ponieważ samorządy same nie poradzą sobie z kosztami zabezpieczenia dawnej kopalni.

Wyrobiskiem administruje podkarpacka Kopalnia Machów S.A., będąca od lat w stanie likwidacji. W 2020 roku skończą się jej rządowe pieniądze na utrzymanie wyrobiska w stanie bezpiecznym dla mieszkańców i środowiska. W wyrobisku posiarkowym gromadzi się woda napływająca z sąsiednich terenów. Trzeba ją stale odpompowywać, bo w innym wypadku podtopi domy i gospodarstwa sadownicze w gminie Łoniów, ale także dwóch sąsiednich, czyli Koprzywnicy i Samborcu.

Marszałek województwa świętokrzyskiego - Andrzej Bętkowski podkreśla, że nie można utrzymywać obecnego stanu tymczasowości, konieczne są konkretne decyzje.

- Albo skierowane zostaną kolejne środki na przepompowywanie wody, albo na odszkodowania dla rolników i przywrócenie pierwotnego stanu tego terenu, czego raczej chciałbym uniknąć - dodaje marszałek.

11.09.2019. Sandomierz. Wspólne posiedzenie w sprawie wyrobiska. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Bogusławski - członek zarządu województwa świętokrzyskiego i Mariusz Gosek - członek zarządu województwa świętokrzyskiegoFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dyrektor naczelny Kopalni Machów - Józef Motyka mówi, że z ekspertyz i projektu technicznego wynika, że najlepszym rozwiązaniem byłoby osiągnięcie w zbiorniku kopalni poziomu takiego, jak w Wiśle, czyli 146 centymetrów. W tym celu, trzeba jednak uporządkować gospodarkę wodną na obszarze kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych, czyli wybudować odpowiedni system melioracyjny.

- Sądzę, że jedynie współpraca między samorządami i rządem może doprowadzić do tego, że przyjmiemy konkretne rozwiązania. Albo inwestycja w meliorację, albo pieniądze na dalsze przepompowywanie wody - dodaje Józef Motyka.

Problem z utrzymaniem dawnej kopalni w Piasecznie ciągnie się od kilkunastu lat.

Piaseczno. Wyrobisko pokopalniane (30.09.2016) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Andrzej Bętkowski Samborzec Koprzywnica Łoniów RK Sandomierz
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Siarkowe wyrobisko zagraża trzem gminom

Siarkowe wyrobisko zagraża trzem gminom

Niebezpieczne wyrobisko w Piasecznie zostanie zrekultywowane

Niebezpieczne wyrobisko w Piasecznie zostanie zrekultywowane

Wyrobisko w Piasecznie zagraża bezpieczeństwu. Konieczna rekultywacja

Wyrobisko w Piasecznie zagraża bezpieczeństwu. Konieczna rekultywacja

Wyrobisko w Piasecznie zagraża mieszkańcom. Sejmik apeluje o pomoc

Wyrobisko w Piasecznie zagraża mieszkańcom. Sejmik apeluje o pomoc