Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Znamy zwycięzców konkursu Animatus

Pamela Leończyk, Łukasz Puczko i związany z kielecką sceną dla najmłodszych Przemysław Żmiejko - to laureaci drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu Twórców Lalek Teatralnych Animatus.

Autor: Dorota Klusek

10.09.2019 17:13

image II Międzynarodowy Konkurs Twórców Lalek Teatralnych Animatus Fot. / mat. organizatora
Komentarze

Celem konkursu organizowanego przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” są poszukiwania nowoczesnej formy teatralnej, nawiązującej do nowych technologii oraz różnorodnych koncepcji artystycznych.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 25 prac z Polski i z zagranicy - Niemiec i Kolumbii. Zwycięzców wybrano z grona 13 finalistów, po rozmowach przeprowadzonych w drugim etapie konkursu przez jury w składzie: Katarzyna Proniewska-Mazurek, Piotr Tetlak, Marek Waszkiel.

Za najciekawsze, najbardziej nowatorskie pomysły uznano: „Przedłużenie” Pameli Leończyk, „Mamuta” Łukasza Puczki i „Golema” Przemysława Żmiejki.

Pamela Leończyk studiuje na Wydziale Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej jest reżyserką, performerką, aktorką i autorką instalacji, a także pedagożką teatralną, z kolei Łukasz Puczko ukończył Akademię Teatralną na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i od jedenastu lat tworzy lalki, które prezentował jako performer na ponad trzystu festiwalach w Europie. Natomiast Przemysław Żmiejko, także po białostockiej Akademii Teatralnej, jest reżyserem, prowadzi warsztaty z młodzieżą, realizuje materiały multimedialne.

Juror Marek Waszkiel przyznał, że wybór zwycięskich projektów był trudny:

- Jako jurorzy byliśmy wprawdzie zgodni, ale żal nam pominiętych propozycji. Nagrodzone prace pokazują trzy kierunki poszukiwań młodych artystów zafascynowanych światem ożywionych form, animantów i dość szeroko pojmowanego lalkarstwa: coraz silniejszy wpływ nowych technologii („Golem”), wyjście z formami lalkowymi w otwartą przestrzeń („Mamut”) i wreszcie emocjonalno-plastyczne działania instalacyjne, budujące sensy i znaczenia w relacjach aktor-obiekt-widz („Przedłużenie”) - tłumaczył.

Laureaci otrzymają po 1100 euro oraz zrealizują swoje projekty w ramach rezydentur artystycznych w Kielcach. Jak mówił Robert Drobniuch, dyrektor Lalki i Aktora „Kubuś”, to wartościowa nagroda.

- To jest 1100 euro dla laureata oraz pokrycie kosztów wszystkich materiałów niezbędnych do przygotowania przedstawienia, a także pokrycie kosztów noclegu i wyżywienia. Dla tych osób, które pracują w sztuce, to jest naprawdę dużo, że można coś zrobić bez żadnych kosztów, a nawet dostać za to pieniądze oraz zrealizować swoje marzenie - wyjaśnił.

Efekty pracy laureatów zobaczymy w finale Animatusa, który odbędzie się w dniach 15-17 listopada podczas performatywnych pokazów dla publiczności.

Międzynarodowy konkurs Animatus jest organizowany przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, we współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Instytut Dizajnu w Kielcach oraz Muzeum Zabawek i Zabawy. Jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Prezydenta Miasta Kielce.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Muzeum Zabawy i Zabawek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce Instytut Dizajnu Robert Drobniuch Animatus Fundusz Promocji Kultury
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Pomysłowość i oryginalność w cenie. Finał konkursu Animatus

Pomysłowość i oryginalność w cenie. Finał konkursu Animatus

Wyzwanie dla twórców oryginalnych lalek. Trwa konkurs „Animatus”

Wyzwanie dla twórców oryginalnych lalek. Trwa konkurs „Animatus”