Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ekipa z Kielc uczestniczyła w Biennale w Wenecji

W Wenecji trwa 58. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - La Biennale di Venezia. W największej na świecie imprezie związanej ze sztuką współczesną udział wzięli także artyści z Kielc. Organizatorem kilkudniowego wyjazdu było Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Autor: Dorota Klusek

09.09.2019 17:45

image 09.09.2019. Wenecja. 58. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - La Biennale di Venezia Fot. / Stanisława Zacharko-Łagowska
Komentarze

Biennale rozpoczęło się 11 maja i potrwa do 24 września. Ta edycja odbywa się pod hasłem: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Jak podkreśla Stanisława Zacharko-Łagowska, jest to wydarzenie najbardziej znaczące, cieszące się największą renomą, a także opiniotwórcze.

- To wszystko, co można zobaczyć w sztuce, jakie zachodzą w niej zmiany, jakie pojawiają się nowości, ogniskuje się na Biennale w Wenecji. Dla każdej osoby interesującej się sztuką współczesną, a zwłaszcza dla zawodowców, jest to wizyta obowiązkowa. Ja, będąc tam, również podglądałam różne sposoby eksponowania prac i inne, różnego rodzaju nowinki wystawiennicze- wyjaśnia dyrektor BWA.

W tym roku na Biennale wyjechała 28-osobowa grupa, w skład której wchodzili artyści i kuratorzy nie tylko z Kielc, ale też z Łodzi, Krakowa, Warszawy, Gdańska, Olsztyna czy z Częstochowy.
Jak mówi Stanisława Zacharko-Łagowska, pięć dni spędzonych w Wenecji, to był bardzo intensywny czas oglądania wielu obiektów. Główna wystawa była zorganizowana w Pawilonie Centralnym oraz Arsenale, zaś w parku Giardini ustawione zostały liczne pawilony narodowe.

Jak przyznaje dyrektor kieleckiego BWA, ciekawie prezentuje się polski pawilon, którego wnętrze wypełnia samolot pasażerski. „Lot ”- rzeźba Romana Stańczaka - to ekskluzywny jet, który przecięto i odwrócono na lewą stronę, by uwidocznić elementy kokpitu i pokładu. Natomiast skrzydła wraz z poszyciem samolotu zostały zwinięte do wnętrza rzeźby.

- Było mnóstwo rzeczy do oglądania i nie dało się wszystkiego zobaczyć, zwłaszcza, że wtedy dodatkowo Wenecja jest nasycona mnogością wystaw towarzyszących, niejednokrotnie bardzo cennych dla historyków oraz miłośników sztuki współczesnej - podkreśla.

Materiały zebrane podczas Biennale, zwłaszcza w postaci zdjęć, zostaną zaprezentowane podczas spotkania w Biurze Wystaw Artystycznych, które odbędzie się na przełomie września i października.

Wenecja. 58. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - La Biennale di Venezia (09.09.2019) [Zdjęcia: 18]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

BWA RK Kielce Stanisława Zacharko-Łagowska 3. Międzynarodowe Biennale Fotografii
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Wystawa Wiktora Jackowskiego w „Windzie”

Wystawa Wiktora Jackowskiego w „Windzie”

Wyjątkowa wystawa „Sandomierz w czasie okupacji”

Wyjątkowa wystawa „Sandomierz w czasie okupacji”

Druga wojna światowa widziana oczami dzieci. Nowa wystawa w Przystanku Historia

Druga wojna światowa widziana oczami dzieci. Nowa wystawa w Przystanku Historia

Oldskulowe Gry Wideo. Wystawa do oglądania i testowania

Oldskulowe Gry Wideo. Wystawa do oglądania i testowania