Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Szprychy” w Świętokrzyskiem. We wtorek w Kielcach konsultacje

Przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego przyjadą jutro do Kielc, by przeprowadzić pierwsze konsultacje dotyczące budowy tak zwanych „szprych”, czyli bardzo szybkich linii kolejowych, które mają przebiegać przez województwo świętokrzyskie i łączyć miasta regionu z CPK.

Autor: Izabela Mortas

09.09.2019 15:50

image   Fot. Robert Felczak / Radio Kielce
Komentarze

Pierwsze pięć konsultacji odbyło się w lipcu i sierpniu. W spotkaniu w Kielcach wezmą udział przedstawiciele wojewody, marszałka, a także stolicy regionu. Jak informuje Konrad Majszyk, dyrektor komunikacji w CPK, celem spotkania jest zapoznanie z całą inwestycją, w tym planowanymi trasami.

- To są tak zwane „szprychy”, czyli 10 linii kolejowych, które zbiegają się w centralnym porcie i łączą z Warszawą. Są one planowane w różnych regionach Polski, także w województwie świętokrzyskim. Chcielibyśmy ustalić, czy przebieg tras nie koliduje z innymi inwestycjami prowadzonymi, bądź zaplanowanymi w regionie i czy nasze propozycje wpisują się w lokalne potrzeby - mówi dyrektor.

Przez województwo świętokrzyskie mają przebiegać dwie takie linie kolejowe - numer 6 i 7. Pierwsza z nich będzie prowadzić przez Grójec, Radom, Ostrowiec Świętokrzyski, Stalową Wolę i dalej w stronę Podkarpacia. W ramach drugiej szprychy - numer 7 - powstaną w zasadzie dwie linie. Jedna z nich poprowadzi od centralnego portu do Opoczna i dalej poprzez Kielce, Busko-Zdrój do Nowego Sącza. Druga z nich w Opocznie obierze inny kierunek - przez Włoszczowę do Krakowa i Katowic.

W województwie trasy obejmą łącznie 281 kilometrów, z czego 208 to linie istniejące, które będą modernizowane przez Polskie Koleje Państwowe PLK. Pozostałe 73 kilometry wybuduje spółka CPK.

Jak zaznacza Konrad Majszyk po zrealizowaniu inwestycji z Kielc dojedziemy do Warszawy w 1 godzinę 20 minut. To będzie skokowa poprawa i myślę, ze duże udogodnienie dla pasażerów, bo dziś tę trasę pokonują w ponad 3 godziny - podkreśla dyrektor.

W planach jest utworzenie 1600 kilometrów nowych linii w całej Polsce. Termin uruchomienia lotniska i pierwszych linii, głównie na trasie Warszawa-CPK-Łódź, planowany jest na koniec 2027 rok.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

pociąg RK Kielce CPK
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Piątka PiS i CPK tematem rozmów z ostrowczanami

Piątka PiS i CPK tematem rozmów z ostrowczanami

Na budowie CPK skorzysta też region. Powstanie nowa linia kolejowa

Na budowie CPK skorzysta też region. Powstanie nowa linia kolejowa