Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Przyjaciele Muzeum Wsi Kieleckiej przeczytali „Orkę” Reymonta

Nowela Władysława Reymonta „Orka” zabrzmiała na dziedzińcu Dworku Laszczyków. Jednym z czytających był prof. Stanisław Cygan z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, w swojej pracy naukowej zajmujący się gwarą.

Autor: Ewa Okońska

07.09.2019 18:43

image 07.09.2019. Kielce. Narodowe Czytanie 2019 w Dworku Laszczyków Fot. Rafał Kowalik / Muzeum Wsi Kieleckiej
Komentarze

- Ten utwór polskiego noblisty jest prawie nieznany, ale urzekający nie tylko charakterystycznym dla Reymonta językiem stylizowanym na gwarę, ale również prozą poetycką - mówi profesor.

Nowelę czytał również Tomasz Bracichowicz. Kielecki muzyk przyznaje, że tekst nie był łatwy ze względu na język dziś już nieużywany.

- Jestem historykiem z wykształcenia i język ten nie jest mi obcy, więc dałem radę - zapewnia artysta.

Gości spotkania witał Zespół Pieśni i Tańca Domaszowianie. Częstowano obwarzankami, a w Dworku Laszczyków można było obejrzeć wystawę poświęconą twórczości Grzegorza Króla.  

- To było przyjemne i pożyteczne popołudnie - podkreślali goście.

W gronie czytających „Orkę” Reymonta znaleźli się m.in. Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Janusz Buczkowski, artysta fotografik, Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia” i nasza redakcyjna koleżanka Ewa Okońska.

Narodowe Czytanie zorganizowało Muzeum Wsi Kieleckiej.

Kielce. Narodowe Czytanie 2019 w Dworku Laszczyków (07.09.2019) [Zdjęcia: 5]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

dworek Laszczyków Muzeum Wsi Kieleckiej Janusz Buczkowski RK Kielce Magdalena Kusztal Stanisław Wróbel Tomasz Bracichowicz
icon-comment

Skomentuj ten wpis