Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Światowe sławy zagrają Bacha w Wąchocku

Od dziś do 28 września, w kościele klasztornym Opactwa oo. cystersów w Wąchocku, odbywać się będą koncerty organizowanego przez Stowarzyszenie „Muzyka w Opactwie”, festiwalu.

Autor: Marzena Ślusarska

07.09.2019 15:43

image Opactwo Cystersów w Wąchocku. Klasztor. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Jak mówią pomysłodawcy wydarzenia, rodzeństwo Hanna Romańska-Knight i William de Mousson-Romański, „Muzyka w Opactwie - Bach u Cystersów”, to coroczne święto muzyki poświęcone twórczości Jana Sebastiana Bacha. W kościele klasztornym cystersów, najlepiej zachowanego zabytku architektury romańskiej w Polsce, słynącym ze znakomitej akustyki, przedstawiane są najbardziej reprezentatywne dzieła dorobku genialnego lipskiego kantora w wykonaniu muzyków o renomie światowej.

PROGRAM IX FESTIWALU "MUZYKA W OPACTWIE - BACH U CYSTERSÓW"

7 września - recital fortepianowy Dmitry Shishkina - laureata II-ej nagrody ex aequo na XVI Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w czerwcu b.r., w którego wykonaniu usłyszymy dzieła Bacha, Scarlattiego, Czajkowskiego, Debussy’ego i Rachmaninowa.

14 września - prosto po wojażach zagranicznych i po debiucie na Festiwalu BBC Proms, w Wąchocku wystąpi Kwartet Śląski, który zaprezentuje muzykę Wajnberga i wraz z Adamem Krzeszowcem kwintet wiolonczelowy Schuberta.

21 września – recital fortepianowy Ekateriny Derzhaviny - uważanej za następczynię Tatiany Nikolayevy, która wykona Wariacje Goldbergowskie J.S. Bacha.

28 września Festiwal zakończy występ chóru Drewnerusskij Raspiew z Moskwy, jednego z najwspanialszych chórów cerkiewnych, pod dyrekcją Anatolija Grindenki. Program koncertu będzie przekrojem poprzez gatunki i epoki, od śpiewu neumatycznego poprzez staroruskie formy wielogłosowe, twórczość „klasyków” staroruskiej melodyki cerkiewnej - Pawła Czesnokowa i Sergiusza Rachmaninowa, oraz Johna Tavenera. Występ chóru rozpocznie się chorałem Jana Sebastiana Bacha.

Wszystkie koncerty Festiwalu, w Kościele Klasztornym Opactwa oo. Cystersów w Wąchocku, będą się rozpoczynać o godzinie 20.00.

Festiwalowi patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Radio Kielce.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wąchock klasztor Cystersów RK Starachowice
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Film rozsławi zabytkowe organy w opactwie Cystersów

Film rozsławi zabytkowe organy w opactwie Cystersów

Niezwykłe odkrycie podczas prac konserwatorskich w klasztorze cystersów

Niezwykłe odkrycie podczas prac konserwatorskich w klasztorze cystersów

Muzyczne święto w klasztorze cystersów

Muzyczne święto w klasztorze cystersów

Nowy proboszcz w Archiopactwie Cystersów

Nowy proboszcz w Archiopactwie Cystersów