Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Narodowe Czytanie w miastach regionu [RAPORT]

Już po raz ósmy w całej Polsce odbywa się Narodowe Czytanie. Do tegorocznej odsłony akcji wybrano do czytania polskie nowele. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Anna Głąb , Marta Gajda

07.09.2019 12:37 / Aktualizacja 07.09.2019 15:46

image 07.09.2019. Sandomierz. Narodowe Czytanie 2019 Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce
Komentarze

 

BUSKO-ZDRÓJ

W ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, włączyło się Busko Zdrój. Uroczystości zostały zorganizowane w muszli parku zdrojowego. Klasyków narodowej literatury przypomniało   20 lektorów, w tym m.in. przedstawiciele służb mundurowych, mieszkańcy oraz uczniowie szkół z terenu gminy.

Akcję Narodowego Czytania zainaugurował burmistrz Waldemar Sikora przeczytał fragment utworu „Sawa” Henryka Rzewuskiego z cyklu Pamiątki Soplicy.

Ewa Marciniec, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju podkreśla, że warto czytać.  

- Czytanie rozwija, odpręża. Kto czyta, żyje wielokrotnie. Przeżywamy losy bohaterów, możemy się z nimi utożsamiać, wczuwać w ich role, postacie - mówi dyrektorka.

W gronie lektorów znalazł się m.in. Julian Wiśniewski, ze Szkoły Podstawowej w Zbludowicach.

- Czytanie rozszerza horyzonty. Nie tylko wzbogaca słownictwo, ale i można poznać literaturę, kulturę i historię naszego kraju.

Jak co roku na zakończenie organizatorzy zaplanowali część artystyczną. W tym roku zaprezentowały się dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Siesławicach, które wykonały pieśni patriotyczne m. in. utwór „Pomaganie ludziom ” autorstwa Jerzego Kobylińskiego oraz „Tu wszędzie jest moja ojczyzna ” pieśń napisaną przez Ewę Zawadzką.

 

JĘDRZEJÓW

Renata Kawiarska - sekretarz gminy Jędrzejów nowelą „Katarynka” Bolesława Prusa zainaugurowała 8. edycję Narodowego Czytania w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Z nowelą zmierzyli się również uczniowie szkół podstawowych nr 4 i 5.

Ponadto przez strażaków z OSP z Sudołu i Prząsławia czytany był również „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą, Bruno Schulza. Narodowe Czytanie w Jędrzejowie zakończyła „Orka” Władysława Stanisława Reymonta. Nowelę czytała m.in. wicestarosta Maria Barańska, Tomasz Puchrowicz - członek Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego oraz panie z KGW z Piasków i z Sudół.

Jak mówi Beata Satro, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Jędrzejów od samego początku bierze udział w akcji Narodowego Czytania, ponieważ to bardzo dobra okazja do popularyzowania polskiej literatury, czytelnictwa i bibliotek.

Jak powiedziały wicestarosta Maria Barańska oraz sekretarz Renata Kawiorska, czytanie nowel przeniosło je w czasy lat szkolnych, kiedy chodziły do szkół średnich i te pozycje nie do końca były zrozumiane. Teraz naprawdę z przyjemnością ich treść została odświeżona. Język polski jest bardzo piękny, dlatego warto przypominać sobie treść polskich utworów, które przypominają cały czas, że los człowieka nigdy nie powinien nam być obojętny.

Zdaniem Tomasza Puchrowicza, wspólne, głośne czytanie polskich książek ubogaca nasz język, który niestety jest coraz bardziej ubogi. Jak dodał, niektóre zwroty używane dziś przez ludzi młodych nie są zrozumiałe. 

- To dobry moment, aby odzyskać kontakt z polskim, bogatym językiem i przypomnieć sobie, które już nie są używane, które mają piękne i głębokie znaczenie - dodaje.

Ryszard Nowak, prezes OSP z Sudołu na Narodowe Czytanie do biblioteki przybył w galowym mundurze wraz z ozdobnym hełmem strażaka natomiast panie z KGW w swoich strojach ludowych.

Narodowemu Czytaniu w Jędrzejowie towarzyszyła wystawa prezentująca różne wydania nowel.

 

KIELCE

W ramach akcji Narodowe Czytanie na dziedzińcu Teatru zaprezentowanych zostało osiem nowel autorstwa polskich pisarzy w twórczej interpretacji kieleckich aktorów pod opieką artystyczną Wojciecha Niemczyka.

 

SANDOMIERZ

W Sandomierzu Narodowe Czytanie nowel odbyło się przy Kamienicy Oleśnickich w Rynku starego miasta. Czytanie rozpoczęły uczennice z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu ubrane w stroje z epoki, nawiązujące do bogatej historii Sandomierza.

Burmistrz Marcin Marzec powiedział, że Narodowe Czytanie to ważna akcja propagująca polską literaturę i pisarzy. Dzięki temu przedsięwzięciu dba się o piękno języka polskiego.

Barbara Rożek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu stwierdziła, że choć nowele wybrane do Narodowego Czytania są dosyć trudne dla współczesnego czytelnika, bo to nie ten język ani realia, to jednak czytelnictwo zawsze warto propagować, warto wracać do pisarzy, bo jest to ważna część naszej kultury.

Niektórzy uczniowie biorący udział w Narodowym Czytaniu mówili nam, że nigdy wcześniej nie zaglądali do nowel zaproponowanych przez parę prezydencką, dlatego z zainteresowaniem zapoznali się z treścią.

W Narodowym Czytaniu wzięli udział m.in. radni, przedstawiciele placówek kultury działających w mieście oraz uczniowie szkół. Dołączyli też sandomierzanie i turyści.

 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

W Skarżysku Narodowe Czytanie polskich nowel w tym roku odbywa się w nietypowy sposób, na trasę po mieście ruszył autobus literacki.

- Wychodzimy z murów biblioteki, czy Miejskiego Centrum Kultury, gdzie dotychczas odbywało się czytanie - mówi Iwona Kowalewska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Trasa autobusu  obejmuje miejsca najczęściej odwiedzane przez mieszkańców i to oni są głównymi adresatami akcji.

Wśród lektorów byli pracownicy biblioteki i MCK oraz członkowie grupy literackiej Wiklina.
Pierwszy przystanek był przed Miejskim Centrum Kultury, tu czytane były fragmenty "Dobrej Pani” Elizy Orzeszkowej. Pierwsi lektorzy podkreślali, że czują się dumni i stremowani jednocześnie. Jednak w ich opinii taka forma propagowania literatury jest doskonałym sposobem na rozwój czytelnictwa. Jednocześnie pozwala sięgnąć do mniej znanych lektur.

Autobus Literacki zatrzymywał się na ośmiu stacjach w Skarżysku, a na każdej z nich czytana była inna nowela.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skarżysko-Kamienna Busko-Zdrój Narodowe Czytanie Miejska Biblioteka Publiczna RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka Marcin Marzec Barbara Rożek
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Narodowe Czytanie 2019 w regionie świętokrzyskim [RAPORT]

Narodowe Czytanie 2019 w regionie świętokrzyskim [RAPORT]

Rozpoczęło się Narodowe Czytanie przed kamerą

Rozpoczęło się Narodowe Czytanie przed kamerą

Narodowe Czytanie.... przed kamerą

Narodowe Czytanie.... przed kamerą