Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Marsz Życia i Nadziei w Kielcach. Amazonki zachęcały do badań

Ulicami Kielc przeszedł Marsz Życia i Nadziei organizowany przez Świętokrzyski Klub "Amazonki" działający przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Panie, które pokonały raka, namawiały inne kobiety do wykonywania badań.

Autor: Izabela Mortas

07.09.2019 07:37 / Aktualizacja 07.09.2019 12:50

image 07.09.2019. Kielce. Marsz Życia i Nadziei Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

- Frekwencja jest średnia, ale nie o nią tu chodzi. Chcemy dziś promować zdrowie - mówiła Alicja Korczak, prezes Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki”. Staramy się edukować i pokazujemy się z każdej strony, że jesteśmy żywe. To namacalny dowód na to, że z rakiem można wygrać. Im wcześniej się badamy, tym lepiej, bo mamy większą szansę na skuteczną terapię - mówiła.

Amazonka Urszula Siudak mówiła, że marsz jest zorganizowany między innymi po to, by namówić kobiety do profilaktyki.

- Staramy się przekonać kobiety, by nie bały się badań. One są najważniejsze i im wcześniej się na nie zdecydujemy tym nasze szanse są większe.

W marszu szedł także profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Przyznał, że świętokrzyskie amazonki prężnie działają i są pacjentkami niezwykle świadomymi, które pomagają innym kobietom dbać o zdrowie. Powiedział, że marsz jest dowodem na to, że rak to nie wyrok, jednak trzeba dbać o swoje zdrowie i wykonywać badania profilaktyczne.

- Trzeba namawiać kobiety do badań. Poprzez marsz pokazujemy osoby, które przezwyciężyły chorobę nowotworową. Frekwencja na mammografii jest za niska - to 30 procent. Powinna   wynieść 70 procent. Nie załamujemy rąk, namawiamy do badań - zaznaczał profesor.

Amazonki wspierał także senator Krzysztof Słoń który w marszu uczestniczy od kilkunastu lat. Powiedział, że dziś mają one niepisane święto.

- To jest pewne symboliczne podsumowanie całego roku ciężkiej pracy, w tym działalności skoncentrowanej na pozyskiwaniu nowych kobiet zmagających się chorobą. Amazonki dają im nadzieję w tym trudnym okresie, jakim jest informacja o nowotworze - mówił.

Marsz zakończył się przed Kieleckim Centrum Kultury. W specjalnie przygotowanych pomieszczeniach można było między innymi skorzystać z badań piersi, wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi i tlenku węgla, nauczyć się samobadania piersi. Amazonki przygotowały również kulinarne niespodzianki.

Kielce. Marsz Życia i Nadziei (07.09.2019) [Zdjęcia: 24]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sienkiewicza badania profilaktyczne KCK ŚCO park miejski Marsz Życia i Nadziei RK Kielce Staszica plac Moniuszki
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Ulicami Buska przeszedł „marsz życia i nadziei”

Ulicami Buska przeszedł „marsz życia i nadziei”

„Marsz Życia i Nadziei” połączony z badaniami profilaktycznymi

„Marsz Życia i Nadziei” połączony z badaniami profilaktycznymi

Uczestnicy Marszu Życia i Nadziei przejdą ulicami Kielc

Uczestnicy Marszu Życia i Nadziei przejdą ulicami Kielc

"Marsz Życia i Nadziei" przeszedł ulicami Kielc