Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Od amunicji po manierkę. Niezwykła kolekcja z czasów II wojny światowej

Broń z moździerzem na czele, elementy umundurowania, pokaźny zbiór hełmów, przedmioty codziennego użytku, archiwalne fotografie, a także unikatowe dokumenty i inne cenne pamiątki z czasów II wojny światowej można zobaczyć na wystawie otwartej w piątek, w Sali Gabinetowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Pretekstem do zorganizowania ekspozycji jest 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Autor: Dorota Klusek

06.09.2019 22:31

image 06.09.2019 Kielce. WDK. Wystawa kolekcjonerska na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Dokładnie 1 września na budynku WDK została odsłonięta tablica upamiętniająca żołnierzy, którzy w 1939 roku wyruszyli z Kielc na Westerplatte. Replika powołującego ich rozkazu znalazła się na wystawie. Są tam też obrazy przedstawiające Leona Pająka, porucznika Wojska Polskiego, westerplatczyka.

Jak podkreśla Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, wystawa skierowana jest głównie do młodych osób, które mają okazję poznać namiastkę codziennego życia wojskowych.

- Jak wyglądało umundurowanie, z czego się składało, a także, że ważną rzeczą dla żołnierza była i manierka, i widelec, i chochla, i lornetka, i jakieś inne rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie mają z wojskiem nic wspólnego. Mamy też chlebaki i plecaki, czyli to, co było związane z żołnierzem, z jego wyposażeniem - wymienia Jarosław Machnicki.

Wystawa powstała w oparciu o zbiory prawie 10 kolekcjonerów. Jednym z nich jest historyk i rekonstruktor z Kielc, Marcin Bolforski. Wśród pamiątek, które zaprezentował, jest autentyczny wojskowy rower. Kielczanin nawet napisał dwie książki poświęcone tym jednośladom. Prezentowany na wystawie pojazd posłużył za wzór do wykonania rzeźby roweru, która w ubiegłym roku stanęła w Radomiu.

Marcin Bolforski przyznaje, że nie wie, jak się narodziło jego zainteresowanie.

- Prawdopodobnie wzięło się to od modeli w pomniejszonej skali, aż przeszło do skali 1:1, czyli do rekonstrukcji, a rekonstrukcja przerodziła się w pasję do zbierania militariów z danego okresu - wyjaśnił. Przedmioty do kolekcji pozyskuje różnymi drogami: znajduje je na kieleckiej giełdzie staroci, na portalach aukcyjnych, albo zdobywa dzięki znajomym.

Wystawę w Wojewódzkim Domu Kultury będzie można oglądać do końca września. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z sekretariatem. Oglądanie zbiorów zadeklarowały już trzy szkoły.

Kielce. WDK. Wystawa kolekcjonerska na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej (06.09.2019) [Zdjęcia: 23]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wystawa WDK Jarosław Machnicki II wojna światowa RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Wyjątkowy Dzień Weterana. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Wyjątkowy Dzień Weterana. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Oddadzą hołd mieszkańcom zamordowanym w czasie II wojny światowej

Oddadzą hołd mieszkańcom zamordowanym w czasie II wojny światowej

Młodzież z Końskich przywołała czasy wojny

Młodzież z Końskich przywołała czasy wojny

Świętokrzyskie oddało hołd bohaterom w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Świętokrzyskie oddało hołd bohaterom w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej