Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pomysłowość i oryginalność w cenie. Finał konkursu Animatus

13 twórców zakwalifikowało się do drugiego etapu Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki / animowanego obiektu / formy teatralnej Animatus. W piątek odbyło się przesłuchanie, które ma wyłonić trzech finalistów. Na najlepszych czeka nagroda w wysokości 1100 euro oraz możliwość zrealizowania na scenie swojego pomysłu.

Autor: Dorota Klusek

06.09.2019 21:15

image 06.09.2019. Kielce. Jedna z finalistek Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej Animatus - Christine Przybyła-Kowalska i szyte przez nią lalki Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce
Komentarze

Do drugiej edycji konkursu Animatus napłynęło 25 zgłoszeń. Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora Kubuś, organizator wydarzenia podkreśla, że to mniej niż w pierwszej edycji, ale za to poziom prac jest wyższy. Oprócz osób z Polski, pojawił się jeden uczestnik z Niemiec i jeden z Kolumbii. Pomysły były rożne.

- Cały czas można czymś zaskoczyć. Rzeczywistość przynosi nam dużo możliwości, współczesna technika, technologia, materiały, idee - tego jest naprawdę wiele. W tym roku widzimy wiele prac związanych z techniką wirtualną, czy powstałych w ramach techniki 3D, ale mamy też techniki tradycyjne, które wyróżniają się zastosowaniem ciekawych materiałów, czy koncepcją prowadzenia lalki. Te propozycje są naprawdę fascynujące i nowatorskie - podkreśla Robert Drobniuch.

W gronie finalistów znalazła się Christine Przybyła-Kowalska, która z wykształcenia jest antropologiem, etnografem, na co dzień pracuje w Bibliotece Narodowej w Warszawie, a jej pasją jest szycie lalek. Dotychczas jedynymi odbiorcami jej sztuki była rodzina i przyjaciele. To właśnie przyjaciółka znalazła informację o konkursie.

Jak wyjaśnia Christine Przybyła-Kowalska, lalki są szyte ręcznie. - Są zrobione ze ścinków, odpadków, z resztek, które znajduję w swoim domu, w swoim otoczeniu. Zaczęło się od tego, że mój tata przynosił różnego rodzaju rzeczy z budowy. To były dla mnie zabawki, z których zaczęłam tworzyć nowe formy. I to stało się moim hobby. Zaczęłam przerabiać stare rzeczy i nadawać im nowe życie. Jeśli uda im się ożyć na scenie to w ogóle będzie super - dodała.

O tym, czyje projekty zostaną zrealizowane zadecyduje jury w składzie: Katarzyna Proniewska-Mazurek, Marek Waszkiel oraz Piotr Tetlak. Każdy z laureatów otrzyma nagrodę w wysokości 1100 euro oraz weźmie udział w rezydenturze artystycznej, w ramach której zrealizuje swój konkursowy projekt. Do dyspozycji laureatów będą też konsultanci: scenografowie, konstruktorzy, aktorzy lalkarze i reżyserzy. Podczas rezydentury laureat zobowiązany jest do wykonania nagrodzonego projektu, który finalnie zaprezentowany zostanie podczas pokazu dla publiczności w Kielcach.

Finał odbędzie się w dniach 15-17 listopada. W czasie tego weekendu zostaną zaprezentowane realizacje finalistów, ale też pokazane będą spektakle mistrzowskie z Niemiec i Rosji. W planach są też warsztaty i wykłady.  Konkurs wspierają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Kielce.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce Robert Drobniuch Animatus
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Wyzwanie dla twórców oryginalnych lalek. Trwa konkurs „Animatus”

Wyzwanie dla twórców oryginalnych lalek. Trwa konkurs „Animatus”

Znamy zwycięzcę konkursu „Animatus”

Znamy zwycięzcę konkursu „Animatus”