Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Powiat inwestuje w szpitale

Ponad 21 milionów złotych powiat kielecki chce przeznaczyć w najbliższym czasie na inwestycje w służbę zdrowia. To między innymi termomodernizacja szpitala w Chmielniku i remont bloku operacyjnego w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. Władze powiatu szykują się także do kolejnych inwestycji, na które chcą pozyskać pieniądze w nowej perspektywie unijnej.

Autor: Izabela Mortas

30.08.2019 14:51

image Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Dwie duże inwestycje mają zostać przeprowadzone w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka - to budowa bloku operacyjno-porodowego i zakup sprzętu na oddział neonatologii.

Oba projekty opiewają na kwotę około 5 milionów złotych, oba też mają zostać dofinansowane z funduszy unijnych.

Istniejący blok porodowo-operacyjny nie przystaje do dzisiejszych czasów twierdzi Rafał Szpak, dyrektor szpitala.

- Dziś już rzadko odbywają się porody w tradycyjny leżący sposób. Sala wymaga dostosowania jej do wymagań XXI wieku. Sala porodowa, będzie składała się wyłącznie z sal jednoosobowych. Stworzymy matkom możliwość odbywania porodów z osobą towarzyszącą. Ponadto wyposażymy porodówki we wszystkie dostępne dziś metody łagodzenia bólu - zaznacza Rafał Szpak.

Dyrektor dodaje, że przebudowana zostanie także sala do cięć cesarskich. W tej chwili do dyspozycji jest jedna. Po modernizacji będą dwie. Jest to podyktowane wzrostem liczby porodów przez cesarskie cięcie.

Jak zapowiada Stefan Bąk, członek zarządu powiatu, wnioski złożone w Urzędzie Marszałkowskim na dotację unijną przeszły już ocenę formalną. We wrześniu dojdzie prawdopodobnie do podpisania umowy. Później zostanie ogłoszony przetarg i pod koniec roku powinny rozpocząć się prace modernizacyjne.

Zmiany szykują się także w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku, który jest coraz bliżej termomodernizacji. Koszt tej inwestycji to około 5 milionów złotych. Na razie zarząd powiatu podpisał preumowę na realizację zadania z funduszy unijnych. We wrześniu ma zostać podpisana właściwa umowa. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku i potrwają do 2022 roku.

Termomodernizacja obejmie nie tylko ocieplenie budynków szpitala, lecz także wymianę stropu i wszystkich okien, jak również całą infrastrukturę w kotłowni. Będzie także nowe centralne ogrzewanie, ponieważ nie było wymieniane od lat 70 ubiegłego wieku oraz zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna. W ramach inwestycji w szpitalu wymienione także zostanie oświetlenie na ledowe.

Równolegle we wszystkich podległych powiatowi placówkach medycznych trwa wdrażanie elektronicznej dokumentacji medycznej.

Władze powiatu kieleckiego przygotowują się także do nowego okresu programowania unijnego i zapowiadają starania o rozbudowę szpitala w Chmielniku. Koncepcja rozbudowy szpitala powstała w 2006 roku, ale jak tłumaczy Stefan Bąk, członek zarządu powiatu, władze powiatu zrezygnowały wtedy z części inwestycji polegającej na budowie jednego piętra wraz z 25 łóżkami.

- To piętro miało kosztować niespełna półtora miliona złotych. Dziś okazuje się, że koszty wzrosły na tyle, że za te same prace z niewielkim rozszerzeniem, czyli budową apteki, będą kosztować już 9 milionów złotych - zaznacza Stefan Bąk.

Jak podkreśla, władze powiatu będą jednak dążyć do realizacji tej inwestycji, w tej chwili przygotowywana jest dokumentacja projektowa.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

szpital Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka RK Kielce Szpital Powiatowy Chmielnik
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Szpitale i centrum krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi

Szpitale i centrum krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi

Dodatkowe miliony złotych od ministerstwa. Zyskają nie tylko szpitale

Dodatkowe miliony złotych od ministerstwa. Zyskają nie tylko szpitale

Dodatkowe miliony złotych od NFZ. Zyskają nie tylko szpitale

Dodatkowe miliony złotych od NFZ. Zyskają nie tylko szpitale

Szpitale z ogromnym zadłużeniem. Ich kondycja tematem konwentu

Szpitale z ogromnym zadłużeniem. Ich kondycja tematem konwentu