Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Miód dobry na wszystko. Może leczyć nawet nowotwory

Miód, pyłek kwiatowy, propolis i ich właściwości lecznicze były tematem rozmów naukowców z pszczelarzami, którzy spotkali się na Świętokrzyskim Świętem Pszczoły w Bałtowie. Swój wykład dotyczący produktów pszczelich w profilaktyce chorób nowotworowych zaprezentował dr Robert Kubina ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Autor: Emilia Sitarska

24.08.2019 07:41 / Aktualizacja 24.08.2019 14:38

image Bałtów. Międzynarodowa Konferencja Pszczelarska Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce
Komentarze

Jak podkreśla, produkty pochodzące od pszczół wpływają pozytywnie na zdrowie człowieka i leczą, ale naukowcy nadal pracują nad tym, aby ustalić, w jaki sposób to się dzieje. Przebadano już właściwości propolisu. Na jego bazie produkowane są różne maści.

- Zawiera on ponad 300 substancji chemicznych, z czego większość to związki polifenolowe, które wykazują działania: przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze, przeciwwirusowe, regenerujące, a także przeciwnowotworowe - informuje dr Robert Kubina.

Wykłady zgromadziły liczne grono pszczelarzy, którzy zainteresowani są najnowszą wiedzą o produktach pochodzących od pszczół. Jak podkreślają, w ten sposób można poszerzyć swoją wiedzę. Wykładom przysłuchiwał się Waldemar Bugajski, który pszczołami zajmuje się od 20 lat.

Bałtów. Międzynarodowa Konferencja Pszczelarska24.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Tego typu konferencje są bardzo pożyteczne, bo opisują, jak można wykorzystać produkty pszczele. Cały czas pojawiają się nowe opisy - mówi Waldemar Bugajski.

Marian Rynkiewicz z Litwy przyjechał do Bałtowa wraz z Algirdasem Amsiejusem, profesorem Uniwersytetu z Kowna. Jego wykład dotyczył pozyskiwania pyłku pszczelego oraz pierzgi i zastosowanie ich w apiterapii. Marian Rynkiewicz przede wszystkim zwraca uwagę na to, aby produkty pochodzące od pszczół były wysokiej jakości. Pierzga to pokarm, który wytwarzają pszczoły.

- Zarówno pyłek, jak i pierzga wpływają na wzmocnienie organizmu. Można je wykorzystywać po operacjach czy zatruciu się ciężkimi metalami - mówi Marian Rynkiewicz. 

Dodaje, że w przyjmowaniu tych produktów należy zachować odpowiednie proporcje. Pyłek się rozpuszcza, z kolei pierzga występuje w postaci „cukierków”.

Krzysztof Klusek, który prowadzi pasiekę z 70 ulami, odziedziczył pasje po dziadku i ojcu. Jak podkreśla, rozwój techniki i badań sprawia, że powstaje nowa wiedza o pszczołach, z czego chce korzystać. Jak mówi, w swojej pasiece wytwarza różne produkty.

- W większości miód, propolis, pyłek i pierzgę, ale bardzo małe ilości, tylko dla własnych potrzeb, ponieważ pozyskanie pierzgi jest kosztowne i czasochłonne. Do pozyskania pierzgi w większej ilości potrzeba by było kosztownego sprzętu, na który nie stać tak małego gospodarstwa, jak moje - mówi Krzysztof Klusek.

Jak podkreśla Krzysztof Klusek, jego rodzina regularnie spożywa produkty pochodzące od pszczół. Dziś do godziny 18:00 w bałtowskiej Okręglicy potrwają targi pszczelarskie i wystawy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Bałtów RK Ostrowiec Św. Świętokrzyskie Święto Pszczoły
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Pszczoły oraz ich miłośnicy mają swoje święto

Pszczoły oraz ich miłośnicy mają swoje święto