Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Araby, kuce, a nawet... krowy w michałowskiej stadninie

Kilkuset gości wzięło udział w dorocznym dniu otwartym Stadniny Koni Arabskich w Michałowie. W ciągu dwóch godzin zwiedzić można było niemal wszystkie zakamarki tego miejsca - wejść do stajni, zobaczyć i pogłaskać konie, które mają na swoim koncie zaszczytne miana czempionów w różnych kategoriach. Podpińczowską stajnię odwiedzili też sędziowie z Czech i Włoch.

Autor: Emilia Sitarska

13.08.2019 20:13

image Dzień otwarty Stadniny Koni Arabskich w Michałowie Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce
Komentarze

Wiele osób chętnie robiło sobie zdjęcia, szczególnie z Galeridą - klaczą sprzedaną podczas ostatniej aukcji Pride of Poland za 400 tysięcy euro.

Goście o stadninie wypowiadali się w samych superlatywach. Niektórzy są z nią związani sentymentalnie, ponieważ członkowie ich rodzin pracowali w Michałowie przez wiele lat. To miejsce dziś budzi w nich wiele wspomnień. Podkreślają, że warto je odwiedzić dla niezwykłych, pięknych koni.

Małżeństwo z Wrocławia, z którym rozmawiała nasza reporterka mówiło z kolei, że to już trzecia wizyta w stadninie, położonej w urokliwym miejscu Ponidzia.

Krystyna Podlejska w ostatnich latach pełniła funkcję koniuszego w Michałowie. Jak podkreśliła - od roku jest na emeryturze, ale chętnie wraca do miejsca, w którym pracowała 40 lat. Jej zdaniem - Emanacja, to koń, od którego w stadninie nastały dobre czasy. Wspomina narodziny koni, które dziś sprzedawane są za setki tysięcy euro podczas aukcji Pride of Poland.

- Kibicowałam im w karierze wystawowej. Ja tutaj mieszkam i zawsze jestem pod ręką, a kiedy przychodzę, wspominam. Czasami łezka w oku się pojawia, bo to człowiek kochał - mówiła Krystyna Podlejska.

Pełniąca obowiązki prezes stadniny w Michałowie Monika Słowik mówi, że dni otwarte, to niewątpliwie jedyna okazja, aby zobaczyć wszystkie konie podczas parady hodowlanej. Jak podkreśla - w miniony weekend sprzedano wspaniałe konie, ale w stadninie pozostało wiele utytułowanych, które reprezentują równie wysoką klasę. Stadnina prowadzi także inne hodowle.

- Konie maści tarantowatej, rasy małopolskiej oraz kuce, które szczególnie za serce chwytają dzieci. Pokazujemy też tegoroczne potomstwo, są to kuce, które są nie wyższe niż 50 centymetrów - mówi Monika Słowik. Podkreśla, że arabami wśród krów są te rasy Jersey i w Michałowie znajduje się pokaźna ich hodowla.

Dziś zaprezentowano 10 ogierów oraz 20 klaczy, niektóre ze źrebakami. Pokazano także parę kuców z tegorocznymi młodymi oraz krowę rasy Jersey, wiceczempionkę tegorocznej Narodowej Wystawy Hodowlanej w Poznaniu. 

Michałów. Dzień otwarty Stadniny Koni Arabskich (13.08.2019) [Zdjęcia: 94]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Michałów Konie RK Ostrowiec Św. Pride of Poland
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Najpiękniejsze konie są w Michałowie. Można je zobaczyć

Najpiękniejsze konie są w Michałowie. Można je zobaczyć

W Michałowie ostatnie przygotowania do „Pride of Poland”

W Michałowie ostatnie przygotowania do „Pride of Poland”

Piękno i gracja w Michałowie. Konie arabskie startują w mistrzostwach Polski

Piękno i gracja w Michałowie. Konie arabskie startują w mistrzostwach Polski

Sąd zdecydował - Jerzy Białobok nie wróci do stadniny w Michałowie

Sąd zdecydował - Jerzy Białobok nie wróci do stadniny w Michałowie