Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Botoks służy nie tylko do wygładzania zmarszczek

Coraz chętniej, nie tylko panie, ale także i panowie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Służy do tego m.in. toksyna botulinowa (jad kiełbasiany), popularnie nazywany botoksem.

Autor: Iwona Murawska

12.08.2019 14:07

image Na zdjęciu: dr Natalia Gołębiowska - lekarz medycyny estetycznej Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce
Komentarze

Czy każdy może skorzystać z tego rodzaju zabiegów, czy są one bolesne i czy od razu widać ich efekt? Między innymi na te pytania odpowiadała w „Stacji wakacje!” dr Natalia Gołębiowska, lekarz medycyny estetycznej.

 - Czym jest botoks?

To naturalnie występująca toksyna. To substancja, która blokuje przewodzenie w płytce nerwowo-mięśniowej. Powoduje to, że kiedy zostaje wysłany sygnał do mięśnia, by on się skurczył, ten sygnał nie przechodzi do tego mięśnia. To oznacza, że mięsień nie wykonuje swojej pracy. Jeżeli z toksyną botulinową dojdzie do kontaktu w stanie naturalnym, wówczas jest to zagrożenie dla życia. Natomiast w medycynie estetycznej, to substancja używana w bardzo niewielkiej ilości i jest ona podawana konkretnie do danego mięśnia. Dzięki temu uzyskujemy relaksację mięśnia.    

 - Jakie najczęściej zabiegi wykonywane są z użyciem botoksu?

Botoks najczęściej stosuje się do wygładzania zmarszczek na czole (czyli tzw. lwiej zmarszczki, która powstaje między brwiami), zmarszczek poprzecznych czoła, także w okolicach oczu (tzw. kurzych łapek). Botoks jest teraz także popularnie stosowany w mięśnie żwacze, czyli mięśnie, które odpowiadają za zaciskanie zębów. Mniej popularnym zastosowaniem toksyny botulinowej jest jej użycie w przypadku migren przewlekłych, ale także np. w nadpotliwości dłoni, stóp, czy pach.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zdrowie rozmowa z ekspertem medycyna RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Botoks królem zabiegów medycyny estetycznej

Botoks królem zabiegów medycyny estetycznej