Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wokaliści trenują na warsztatach w Busku-Zdroju

W Buskim Samorządowym Centrum Kultury rozpoczęły się V Świętokrzyskie Warsztaty Wokalistyki. Bierze w nich udział 15 młodych wokalistów z Polski i zagranicy. Głos, technikę i interpretację ćwiczą pod okiem muzycznych autorytetów.

Autor: Dorota Klusek

07.08.2019 19:17

image Uczestniczka warsztatów – Marta Wąs. Przy fortepianie Mateusz Lasatowicz Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce
Komentarze

Do tego grona mistrzów należy też pomysłodawczyni i organizatorka wydarzenia   sopranistka Roma Owsińska, prezes Stowarzyszenia „Voce”, które zajmuje się promocją i rozwojem młodych adeptów sztuki wokalnej. Artystka przyznaje, że lubi pracę z młodzieżą.

- Kocham młodzież. Cieszę się, jak ona się rozwija, dostaje na studia, wygrywa konkursy, zaczyna pracę na światowych scenach. Dla pedagoga, który uczy śpiewu operowego, to jest chyba najpiękniejsza rzecz, że ta praca nie idzie na marne - wyjaśnia.

Dodaje też, że dziś trudno młodym talentom przebić się i zaistnieć.

- Nasz rynek jest bardzo trudny. Nie zawsze poziom artystyczny odgrywa najważniejszą rolę, trzeba też mieć łut szczęścia, ale ja zawsze tłumaczę studentom, że 99 procent to powinna być praca i dopiero dalej można myśleć o talencie, ale zakładamy, że ten talent musi być. Do tego oczywiście dochodzi opieka pedagoga, konsultanta, który pokieruje, doradzi, bo dziś młodzież jest zbyt porywcza, chciałaby od razu być wielkim artystą, a śpiewu nie da się dwa razy szybciej nauczyć. Do tego jest potrzebny czas, rozwój psychiczny, pewne doświadczenie życiowe. Jak to mamy, dopiero wtedy możemy się zajmować muzyką, śpiewać, interpretować utwory - zaznacza.

Oprócz Romy Owsińskiej młodzież w tym roku po raz pierwszy pracuje pod okiem mezzosopranistki Agnes Zwierko, doktora sztuk wokalnych, adiunkta na białostockim Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Wyjaśniła, że chętnie dzieli się z młodymi artystami swoim ponad 30-letnim doświadczeniem scenicznym.

Uczestniczka warsztatów – Julia Jewtuchowska. Przy fortepianie Jarosław Mrożek07.08.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

- Najważniejsza oczywiście jest technika. Jeśli nie ma techniki, to nie ma możliwości pracy, śpiewania. Widzę, że w naszej grupie jest różny poziom. U tych bardziej zaawansowanych zajmiemy się też interpretacją, pokażę, że w śpiewie uczestniczy całe ciało. To jest praca i fizyczna i mentalna - mówi.

Warsztaty zaczęły się w środę, 7 sierpnia i potrwają do 15 sierpnia. Jak zaznacza ksiądz doktor habilitowany Zdzisław Madej, kierownik katedry wokalistyki w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego, to wystarczający czas, by praca warsztatowa przyniosła efekty.

- Głos wymaga przede wszystkim systematyczności i taka systematyczna praca przynosi efekty, ponieważ są to procesy związane z fizjologią ludzkiego ciała. W śpiewie jest podobnie jak w sporcie, następują pewne procesy przyzwyczajenia, tak zwana pamięć mięśniowa do dźwięku. To jest bardzo korzystne. Uczestniczę w tych warsztatach już drugi rok. W tamtym roku ten czas spędzony na zajęciach rzeczywiście był bardzo korzystny dla wielu uczestników i w tym roku znów przyjechali z nadzieją na dalszy rozwój - zauważył.

Jedną z takich osób jest Marta Wąs, która w Świętokrzyskich Warsztatach Wokalistyki bierze udział już po raz czwarty. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest po pierwszym roku śpiewu solowego u profesor Ewy Biegas.

- Jest bardzo fajna atmosfera, bardzo fajni ludzie i co roku są piękne głosy. Ja chciałabym popracować nad tym, by z łatwością śpiewać te najwyższe dźwięki - zdradziła.

Z kolei po raz pierwszy w warsztatach uczestniczy Julia Jewtuchowska z Białorusi. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - filii w Białymstoku, ale cały czas doskonali swój warsztat.

Zajęcia mają formę lekcji indywidualnych. Wokaliści będą też mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności przed publicznością podczas koncertów, które odbędą się w sali koncertowej Sanatorium Marconi w poniedziałek, 12 sierpnia i w Hotelu Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju we wtorek, 13 sierpnia. Koncert galowy uczestników warsztatów zaplanowano na środę, 14 sierpnia w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Temu wydarzeniu będzie towarzyszyła aukcja przedmiotów w ramach akcji charytatywnej „Serduszko dla Sebastiana”. Natomiast w czwartek, 15 sierpnia uczniowie wraz z mistrzami wystąpią w kościele świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju. Wstęp wolny.

- Ten koncert w kościele to już tradycja. Zawsze czeka tam na nas publiczność, która bardzo życzliwie przyjmuje naszych artystów. A prezentujemy różnorodny repertuar - dodaje Roma Owsińska.

- Mam nadzieję, że i w tym roku sprostamy wymogom kuracjuszy i buskiej widowni - podkreśliła

Na tym nie koniec wokalnych wzywań. W dniach od 17 do 19 sierpnia w Busku-Zdroju odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Wokalny „Bella Voce". Udział w nim zgłosiło 55 artystów. Będą rywalizować w dwóch kategoriach wiekowych.

- Z tego, co widzę, patrząc na nazwiska, zapowiada się bardzo wysoki poziom - mówi Roma Owsińska.

Zwycięzców poznamy podczas koncertu laureatów, który odbędzie się w poniedziałek, 19 sierpnia, o godzinie 19.00, w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Busko-Zdrój RK Kazimierza Wielka Buskie Samorządowe Centrum Kultury Roma Owsińska
icon-comment

Skomentuj ten wpis